Manželé Tomanovi milují auta. Silná, krásná stará americká auta. A měli sen. Aby si ho splnili, vyměnili korporátní kariéry za vlastní podnikání. To se rozjelo jako nadupaný osmiválec. Když ale chtěli loni svůj byznys posunout o level výš, málem padli na lopatky. Nakonec to ustáli, rozšířili svůj záběr a teď už zase jedou na plný plyn dál.

Pamatujete si na Steva Sanderse? Toho blonďáka ze seriálu Beverly Hills 90210, který jezdil černou corvettou a na začátku devadesátých let Čechům přes televizní obrazovky ukazoval fantastický život v Kalifornii? Tak ten (nebo spíš jeho nablýskaná kára) stojí na začátku příběhu české firmy Toman Motors.

„Milovali jsme ten seriál a to auto byl sen, ztělesnění Ameriky,“ říká Zdenka Tomanová a její manžel Jiří přikyvuje. Společně před sedmi lety založili a vybudovali firmu, která ročně do Česka doveze kolem čtyřiceti veteránů z USA. Specializace? Corvetty a mustangy. Jen se rozhlédněte.

Manželé stojí uprostřed rozlehlé, vypucované haly. Tohle je jejich království. Po obou delších stranách stojí jedno auto vedle druhého. Corvetta, mustang, mustang, corvetta. Rudá, černá, modrá, šedá. I pro laika pohled, který zvedne tep. Jsme ve zbrusu novém showroomu Toman Motors v Rynholci kousek za Kladnem.

Velkolepému šedému prostoru dominují nablýskaná, většinou tak padesát let stará auta, teď přes 25 kusů, vejde se jich sem ale i dvojnásobek. Ještě to tady voní novotou, firmu sem Tomanovi přestěhovali v posledních dnech minulého roku.

„Tady jsou garážovaná auta našich zákazníků a na téhle straně vozy, které jsou aktuálně na prodej,“ ukazuje Jiří Toman a je na něm vidět, jak je mu tady dobře. „Ani bych nemusel chodit domů, klidně bych tu zůstal,“ směje se. K tomu, že ještě nedávno jemu ani jeho ženě ale do smíchu vůbec, ale opravdu vůbec nebylo, se ještě dostaneme.

Forbes Digital Premium