Svět šampaňského je zvláštní. Hlavně pokud jde o cenu. K dispozici je jen omezené množství půdy, na níž se pěstují správné druhy, takže soutěžení o nejlepší hrozny je mezi špičkovými značkami hodně vášnivé. Navíc je výrobní proces dlouhý a tím pádem i drahý, což vyžene cenu ještě výše.

Běžně cenu šampaňského, ať už je vinobraní nebo ne, určuje marketing a kvalita. V nejvyšších kategoriích je to trochu jinak, klíčovými faktory jsou: nedostatek a kvalita. Pokud se vyrobí jen pár tisíc lahví magického vína, najdou se lidé, kteří za ně zaplatí cokoliv.

Takže není divu, že čtyři nejdražší nápoje na seznamu nejsou jen výjimečně kvalitní, ale jsou také velmi, velmi vzácná a pocházejí z velmi malých vinic.


 

Krug Clos d’Ambonnay 1998
cena: 2000 dolarů
složení: 100 % Pinot Noir

Krug

Zděná vinice o velikosti 0,68 hektaru v srdci Ambonnay, jedné z nejuznávanějších oblastí Pinot Noir v kraji Champagne, vynáší jen 4760 lahví Champagne Blanc de Noir. Vzácnost a skutečnost, že jde o mimořádné šampaňské, plné velké síly a intenzity červeného burgundského, vysvětluje, proč je v čele seznamu nejdražších šampaňských.


Bollinger Vielles Vignes 2004

cena: 1090 dolarů
složení: 100 % Pinot Noir

Bollinger

Další blanc de noir na druhém místě žebříčku by nemělo překvapit. Odrůdová Pinot Noir jsou mezi šampaňskými extrémně vzácná, a tudíž drahá. Jde o další mimořádné víno vyrobené v malém množství, pouze 3886 lahví v roce 2004. To, že stojí sotva polovinu co vítěz žebříčku, není odrazem kvality, ale spíše mnohem horšího marketingu. Ve skutečnosti se řada odborníků domnívá, že tohle je nejlepší šampaňské na světě. Tajemství je ve staré vinici Vielles Vignes, díky níž má víno bezkonkurenční hloubku a komplexnost. Neexistuje žádné jiné podobné šampaňské.


Krug Clos du Mesnil 2003

cena: 850 dolarů
složení: 100 % Chardonnay

Mesnil

Další Krug a další jednoodrůdové víno z vinice v Champagni. Tohle blanc de blanc je celé Chardonnay. Vína Krug bývají plná a suchá a tenhle styl dosahuje vrcholu v obdivované Clos du Mesnil. Po deseti nebo patnácti minutách ve skle – pokud vydržíte čekat tak dlouho – se otevře šťavnatá štědrost Cote d’Or Chardonnay.


Krug Collection 1989

cena: 470 dolarů

složení: Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier

Krug 1989

Ve vybraných letech Krug malé procento produkce uschovává pro další dozrávání. Tato vína nejsou každému po chuti, ale sběratelé a milovníci značky Krug jejich vydání dychtivě očekávají. Po 25 letech víno ​​získalo hluboký zlatý odstín a bohatost v šampaňském zřídka viděnou. Na patře zanechává stále jasnou chuť, tedy vůni hrušek a bílých broskví s nádechem medu, kořeněných jablek a unikátní zemitosti.


Roederer Cristal Rose 2006

cena: 469 dolarů
složení: 55 % Pinot Noir, 45 % Chardonnay

Roederer Cristal Rose

Cena Roederer Brut vystoupala na vrchol po jeho přijetí hiphopery, ale to není nic ve srovnání s výšinami, do kterých se dostalo Cristal Rose. Když zkombinujete módní značku, aktuální oblibu růžových vín vín a omezené vyrobené množství, důvody jsou zřejmé. Jde o velmi jemné šampaňské, okouzluje kombinací smyslnosti Pinotu s přesnou mineralitou z Chardonnay. Rafinovaná harmonie.


Salon 2002

cena: 450 dolarů
složení: 100 % Chardonnay

Salon

Další velmi vzácný blanc de blanc, který se vyrábí pouze v těch nejlepších ročnících. Hrozny pocházejí výhradně z vesnice Grand Cru Le Mesnil -sur- Oger. Mají velmi vysokou kyselost. Je to jedno z nejdéle zrajících šampaňských. Vyžaduje to mnoho času – patnáct i dvacet let – než zazáří jeho skutečná krása.


Perrier Jouët Belle Epoque Blanc de Blanc 2002

cena: 400 dolarů
složení: 100 % Chardonnay

Jouët

Pravděpodobně nejznámější „značka“ – ve skutečnosti žádnou “značku, tedy štítek” nemá, smalt se nanáší přímo na sklo. Určitě nejhezčí je Perrier Jouët Blanc de Blanc ve verzi Fleur brut. Styl Perrier Jouët směřuje k lehké čerstvosti, ale tady udávají chuť látky Chardonnay z jejich nejlépe hodnocených vinic Côte des Blanc. Bílé květinové prvky dominují na patře spolu s jemnou, ale přetrvávající kořenitostí.


Dom Pérignon P2 1998

cena: 399 dolarů
složení: Pinot Noir & Chardonnay

DP

16 let zrání přidává k eleganci standardních Dom Pérignon hmotnost, kulatější, více velkorysý pocit v ústech. Dříve známý jako Oenothèque se přejmenoval na P2 podle druhého stupně kvašení, tzv. Plénitude. Ale na takových drobnostech vlastně nezáleží: to, co najdete v lahvi, je skvělé.


 

Bollinger RD 2002
cena: 375 dolarů
složení: 60 % Pinot Noir, 40 % Chardonnay

Bollinger

Bolly jsou známá pro svou plnou chuť – buď je milujete, nebo ne – a dlouhé zrání jen umocňuje jejich vůni a plnost. Vůně ve vás vyvolává pocit teplého, čerstvě upečeného chleba. Ucítíte medovou hloubku, opečené mandle, vařené ovoce a nádech exotického asijského koření.


Perrier-Jouët Belle EpoqueRosé 2004

cena: 350 dolarů
složení: 55 % Chardonnay, 45 % Pinot Noir

Belle Epoque

Nádherná lahev z čirého skla a klasické Perrier-Jouët s květinovými motivem poskytuje vynikající prostředí pro slavné růžové šampaňské. Překypující základ letních jahod a svěží zelená jablka, která obyčejně ve standardním šampaňském nenajdete.