Čína oznámila, že začne postupně omezovat dotace na projekty obnovitelné energie poté, co v roce 2024 zaznamenala rekordní nárůst solárních a větrných elektráren. Tamní Národní komise pro rozvoj a reformy uvedla, že spolu s energetickou správou zavedla „tržně orientovanou změnu politiky“ na podporu obnovitelné energie. Nové projekty dokončené po červnu 2025 budou prodávat elektřinu na základě tržních nabídek, píše agentura Reuters.
Čína v roce 2024 zvýšila svou kapacitu solární energie o pětačtyřicet procent oproti předchozímu roku a dosáhla 887 gigawattů, což je více než šestinásobek kapacity Spojených států. Díky tomuto tempu země splnila svůj cíl pro rok 2030 s šestiletým předstihem.
Tento růst kontrastuje s politikou Spojených států, kde prezident Donald Trump podruhé odstoupil od Pařížské klimatické dohody a podporuje těžbu fosilních paliv.
NDRC zdůvodnila úpravu dotační politiky tím, že náklady na rozvoj obnovitelné energie výrazně poklesly. Podíl čisté energie na celkové energetické kapacitě Číny nyní přesahuje čtyřicet procent.
Přesto úřady ujišťují, že změna neovlivní ceny elektřiny pro domácnosti a zemědělce. Výrazné změny v nákladech nečekají ani obchodní subjekty.
Nižší dotace by však mohly vytvořit tlak na čínský solární průmysl, který se potýká s nadměrnou výrobní kapacitou a prudkým poklesem cen solárních panelů. Hrozí, že menší výrobci neustojí konkurenci a budou nuceni ukončit činnost.