Víte, co vznikne, když vezmete nejlepší elektromobil na světě Teslu S a mluvícího KITTA z osmdesátkového seriálu Knight Rider? Čínský elektromobil Youxia X. Podobu vozu, který se má začít vyrábět koncem roku 2016, zveřejnil před časem šanghajský startup Youxia.

Server Mashable podotýká, že Youxia X není tak očividná napodobenina existujícího modelu jako jiná čínská auta, nicméně inspiraci Teslou S nelze zapřít a jde až do takových detailů, jako je klika nebo vnitřní dotykový displej. Další prvky převzala Youxia z modelů Lexus, Audi nebo Maserati.

A teď ke Knight Riderovi. Vzpomínáte si na KITTA? Mluvící Pontiac Firebird Trans AM s Davidem Hasselhoffem alias Michaelem Knightem za volantem a spoustou vychytávek, třeba červeně blikající maskou…?

Youxia-X-vybaveni

Přesně jako Youxia X. Její LCD maska světélkuje podobně jako  ta KITTOVA, může ukazovat logo Youxia nebo se na ni dá promítnout víceméně, co si zamanete. Operační systém vychází z Androidu 5.1 a jmenuje se – proč asi – KITT OS. Ostatně pod názvem Youxia se seriál Knight Rider v Číně vysílal. A osmadvacetiletý designér a ředitel společnosti Chuang Siou-jüan je velkým fanouškem seriálu, jak napsal web Carnewschina, který má pro nový supersedan jen slova chvály.

Výkon Youxie se Tesle sice ani zdaleka neblíží, ovšem výrobci prohlašují, že zrychlení z nuly na 100 km/h trvá 5,6 sekundy. Elektromotor má výkon 348 koňských sil a dodává se se třemi typy baterií o výkonu 40, 60 nebo 85 kWh. S tou nejvýkonnější prý urazí Youxia vzdálenost 460 km. Plné dobití trvá půl hodiny.

youxia-back-colored

KITT OS také umožní řidičům, aby si vybrali zvuk motoru, jaký chtějí, třeba zvuk Ferrari 480 GTB nebo vozu Jaguar F-type.

Cena nového elektromobilu byla nasazena na 32 až 48 tisíc dolarů, automobilka dostala vládní dotaci. K prvním zákazníkům se tak elektromobil údajně dostane počátkem roku 2017.