skip to main content

Čína vrací úder. Tohle je její odpověď na Muskovu Teslu

Reklama

Víte, co vznikne, když vezmete nejlepší elektromobil na světě Teslu S a mluvícího KITTA z osmdesátkového seriálu Knight Rider? Čínský elektromobil Youxia X. Podobu vozu, který se má začít vyrábět koncem roku 2016, zveřejnil před časem šanghajský startup Youxia.

Server Mashable podotýká, že Youxia X není tak očividná napodobenina existujícího modelu jako jiná čínská auta, nicméně inspiraci Teslou S nelze zapřít a jde až do takových detailů, jako je klika nebo vnitřní dotykový displej. Další prvky převzala Youxia z modelů Lexus, Audi nebo Maserati.

A teď ke Knight Riderovi. Vzpomínáte si na KITTA? Mluvící Pontiac Firebird Trans AM s Davidem Hasselhoffem alias Michaelem Knightem za volantem a spoustou vychytávek, třeba červeně blikající maskou…?

Youxia-X-vybaveni

Přesně jako Youxia X. Její LCD maska světélkuje podobně jako  ta KITTOVA, může ukazovat logo Youxia nebo se na ni dá promítnout víceméně, co si zamanete. Operační systém vychází z Androidu 5.1 a jmenuje se – proč asi – KITT OS. Ostatně pod názvem Youxia se seriál Knight Rider v Číně vysílal. A osmadvacetiletý designér a ředitel společnosti Chuang Siou-jüan je velkým fanouškem seriálu, jak napsal web Carnewschina, který má pro nový supersedan jen slova chvály.

Reklama

Výkon Youxie se Tesle sice ani zdaleka neblíží, ovšem výrobci prohlašují, že zrychlení z nuly na 100 km/h trvá 5,6 sekundy. Elektromotor má výkon 348 koňských sil a dodává se se třemi typy baterií o výkonu 40, 60 nebo 85 kWh. S tou nejvýkonnější prý urazí Youxia vzdálenost 460 km. Plné dobití trvá půl hodiny.

youxia-back-colored

KITT OS také umožní řidičům, aby si vybrali zvuk motoru, jaký chtějí, třeba zvuk Ferrari 480 GTB nebo vozu Jaguar F-type.

Cena nového elektromobilu byla nasazena na 32 až 48 tisíc dolarů, automobilka dostala vládní dotaci. K prvním zákazníkům se tak elektromobil údajně dostane počátkem roku 2017.

Reklama
Reklama