Čínské akcie v úterý výrazně zpevnily, hlavní index nejvíce od konce roku 2022, index akcií menších firem pak nejvíce od globální finanční krize z roku 2008. Mezi obchodníky se spekuluje, že vláda se chystá akciovému trhu pomoct a že plány mají podporu prezidenta Si Ťin-pchinga. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Hlavní index CSI 300, který zahrnuje akcie tří set největších emisí na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zpevnil o 3,48 procenta na 3311,69 bodu. Index akcií menších firem CSI 1000, který za poslední rok odepsal více než třicet procent, v úterý přidal 6,97 procenta na 4592,44 bodu.

Úřady podle informovaných zdrojů pracují na sestavení pomoci téměř nepřetržitě. I když není jasné, zda ze schůzky s prezidentem vzejdou nějaká nová podpůrná opatření, obchodníci doufají, že tentokrát se změny dostaví. Od roku 2021, kdy byly čínské akciové trhy na vrcholu, už se hodnota akcií na burzách v Šanghaji a v Hongkongu snížila zhruba o sedm bilionů dolarů (více než 162 bilionů korun).

Dosavadní dílčí opatření na podporu ekonomiky a stabilizaci trhů zatím trhy pozvednout nedokázala. Pro tvůrce měnové politiky je důležité akciový trh stabilizovat, aby se ještě více nezhoršila důvěra mezi spotřebiteli v době, kdy se Čína chystá na týdenní volno kvůli oslavám lunárního Nového roku. Ten letos připadá na 10. února.

„Zpráva, že nejvýše postavený člověk ve státě chystá schůzku, je povzbudivý vývoj. Ukazuje, že ten propad se blíží stavu, se kterým už vláda nemůže být spokojena,“ řekl manažer investiční společnosti JH Investment Management Li Wej-čching. „Mám dojem, že dělají vše, co mohou,“ dodal.

Index CSI 300 byl na konci minulého týdne nejníže za pět let. Od vrcholu v roce 2021 ztrácí kolem čtyřiceti procent.

Příliv investic ze zahraničí se díky spekulacím o chystané pomoci prudce zvýšil. Některé zahraniční fondy za tento den nakoupily v pevninské Číně akcie za více než dvanáct miliard jüanů (39 miliard korun), což je letos nejvíce. Stále je ale riziko, že výsledek schůzky s prezidentem nezabere a výprodej na akciových trzích začne znovu.

Za poslední rok už se několikrát stalo, že akcie na dílčí podpůrná opatření zareagovaly růstem, který ale za pár dní odezněl. Důvodem byly většinou špatné ekonomické statistiky.

Čínská komise pro cenné papíry uvedla, že ve snaze omezit spekulace na pokles cen akcií pozastaví platnost ustanovení, které makléřským společnostem umožňuje půjčovat si akcie a následně je poskytovat zájemcům ke spekulaci. Nebude zřejmě ani možné půjčovat akcie klientům, kteří mají v úmyslu prodat je hned v den nákupu.