skip to main content
Breaking News

Čínský majitel automobilky Volvo chce vyrábět chytré telefony

Zakladatel čínské automobilky Zhejiang Geely Holding Eric Li zřídil novou společnost na výrobu chytrých telefonů. Vstoupil tak do vysoce konkurenčního odvětví. Oznámila to společnost Geely, která mimo jiné vlastní automobilku Volvo, v dnešním prohlášení.

Rozhodnutí je pro Geely dalším krokem mimo oblast automobilů. Je opakem trendu z poslední doby, kdy naopak výrobci spotřebního zboží vstupují do výroby elektromobilů.

Reklama

Nová firma se jmenuje Hubei Xingji Shidai Technology a bude sídlit ve městě Wu-chan. Eric Li vlastní 55 procent firmy. Xingji Shidai se podle prohlášení bude snažit získat pozici v prémiovém segmentu globálního trhu s chytrými přístroji.

„Existuje úzké propojení technologií v rámci inteligentních přístrojových desek aut a technologií chytrých telefonů,“ uvedl Li. Hlavním trendem v blízké budoucnosti podle něj bude vytvořit uživatelské ekosystémy přesahující hranice, které poskytnou uživatelům pohodlnější, chytřejší a ucelené propojení.

Li již dříve vsadil na futuristické projekty, jako létající auta a vrtulníkové taxíky. Vstupem na trh s chytrými telefony se dostává do vysoce konkurenčního sektoru, který již v Číně neroste a ovládá ho několik hráčů, jako Apple či Xiaomi.

Reklama

Dodávky telefonů v Číně loni klesly o 11 procent na 330 milionů. Celosvětově spotřebitelé odkládají výměny starších modelů za novější, protože zlepšení výkonu a funkcí je u nových přístrojů pouze mírné.

Šéf šanghajské konzultační společnost AutoForesight Ja-le Čang uvedl, že rozhodnutí je překvapující a Geely bude první automobilkou v Číně, a zřejmě i na celém světě, která vstoupí na trh s chytrými telefony. „Možnou logikou by mohla být spolupráce mezi ekosystémem telefonu a automobilovým systémem v budoucnosti,“ řekl Čang.

Analytik výzkumné společnosti IDC Will Wong, který se zaměřuje na čínský trh s chytrými telefony, uvedl, že známost značky Geely by jí mohla zajistit náskok na prémiovém trhu. Podle něj je pravděpodobné, že zaměření Geely na mobilní telefony má za cíl spíše posílit vývoj inteligentních vozidel.

Do odvětví chytrých elektrických aut se v poslední době snaží proniknout řada výrobců elektroniky. V březnu zakladatel Xiaomi Lei Jun uvedl, že jeho firma formálně vstoupí na trh s elektromobily a v příštích deseti letech do nich investuje deset miliard dolarů.

Na trh s elektromobily vstoupily také Huawei a Foxconn prostřednictvím partnerství a Apple se údajně věnuje vlastnímu výzkumu a vývoji chytrého auta, napsala agentura Reuters.

Reklama
Reklama