Většina obyvatel Pekingu se před znečištěným vzduchem raději schovává, umělec, který si říká Nut Brother se mu ale naopak rozhodl vyrazit vstříc – čtyři hodiny denně, sto dní za sebou a s vysavačem v ruce.

Průmyslovým vysavačem se vzduch vyčistit nesnažil, jen chtěl upozornit na to, jak velké znečištění vzduchu v hlavním čínském městě je – a to tak, že z prachu, který sesbírá, vytvoří cihlu. Jak upozorňuje server Guardianu, Nut Brother (vlastním jménem Wang Žen-čeng) je známý umělecký aktivista, který se vzhlédl v tajemném vůdci mexických zapatistů subcomandante Marcosovi. Jeho zbraně, jak ale server podotýká, jsou poněkud jiného rázu.

sbirani jedna

„Chtěl jsem lidem ukázat, v jak absurdním prostředí tu žijeme,“ nechal se čtyřiatřicetiletý Žen-čeng slyšet v úterý, kdy úroveň znečištění vzduchu v Pekingu dosáhla 40ti násobku úrovně, kterou Světová zdravotnická organizace považuje za nezávadnou.

„Sbírání materiálu“ ukončil Žen-čeng symbolicky 30. listopadu, sto dní od začátku projektu a přesně v době, kdy se v Paříži sešli světoví vůdci, aby diskutovali o tom, co dělat s klimatickými změnami a jak se vyrovnat s jejich negativními důsledky. To, co se v jeho vysavači za tu dobu nahromadilo smíchal s jílem a směs odnesl do továrny, kde z ní udělali prvotní cihlu, ta čeká ještě na vysušení a vypálení a pak už bude netradiční smogový stavební materiál hotový.

dust-and-clay

Během vycházek s vysavačem Žen-čenga lidé prý často považovali za trochu pomateného uklízeče nebo pracovníka monitorujícího vzduch. Pro jeho projekt se mu ale podařilo získat nemalou pozornost a na svém účtu na čínské mikroblogovací síti Weibo každý den zveřejňoval, jakou část Pekingu zrovna vysával a přidával také fotografie od kolemjdoucích.

I díky tomu se vyrojily spekulace, jestli je cihla opravdu vyrobena ze smogu, respektive, jestli něco takového vůbec jde. Žen-čeng se ale všem výtkám bránil s tím, že není vědec, ale umělec. Quartzu řekl, že to, co sesbíral, byl mix prachu a smogu, který vážil asi 100 gramů. Přidáním jílu vznikne cihla, která váží několik kilogramů a měla by tak být úplně stejný, jako všechny ostatní.

sbirani dve

A co by se s cihlou mělo dít dál? Žen-čeng by chtěl, aby byla prostě cihlou. Rád by, aby se použila v nějaké nově vznikající pekingské stavbě.