Silicon Valley – tchajwanské Sin-ču – Rožnov. Světové metropole výroby mikročipů. Město pod bájnou horou Radhošť byste v tomhle výčtu asi nečekali – a hele, oni tu každý den v ultra hi-tech provozu vyrobí z krystalů křemíku deset milionů čipů.

Čipový hladomor. Evropský průmysl na holičkách. Postavit nové továrny by trvalo roky a stálo by to miliardy dolarů. Všechno to, co slýcháte už od léta v médiích i z úst technologických tycoonů, je samozřejmě pravda.

Svět se zadrhnul na nedostatku polovodičů a bolí to i české firmy, kterým kvůli tomu stojí výroba. Bojí se, že čipy nakonec nebudou ani po Vánocích, ani na jaře, jak ekonomičtí analytici uklidňovali ještě zkraje podzimu. Ale strachu je přece potřeba se podívat do tváře

A tak jsme vyrazili do továrny, kde takových mikročipů vyrobí přes deset milionů denně, a přesvědčili je, aby nás pustili do útrob ostře střeženého křemíkového království, kam jen tak nějaký smrtelník nevstoupí. Možná vás překvapí, že jsme nemuseli na Tchaj-wan ani jinam do Asie, ale jen necelých 400 kilometrů na východ od Prahy.

V Rožnově pod Radhoštěm totiž už roky nenápadně, mimo světla reflektorů, budují špičkové technologické centrum, kde čipy nejen vyrábějí, ale taky vyvíjejí a navrhují. A to pro celý svět. Máte vedle sebe položený iPhone? Tak i v něm najdete kousek křemíkového zázraku z Rožnova.

Forbes Digital Premium