Chcete i nadále pracovat pro „hardcore“ Twitter, nebo si vyberete propuštění s tříměsíčním odstupným? Tuto otázku položil ve středu 16. listopadu ráno Elon Musk svým nově nabytým zaměstnancům. Na rozhodnutí mají dva pracovní dny.

Důležité oznámení učinil generální ředitel Twitteru skrze e-mail s předmětem Rozcestí a vyzval v něm své zaměstnance, aby kliknutím na přiložený odkaz potvrdili svůj zájem ve firmě nadále pracovat. Kdo to během středečního a čtvrtečního dne nestihne, dostane automaticky výpověď, vyplynulo z kopií e-mailů, které se z různých zdrojů dostaly k americkému Forbesu.

Musk také nastínil, že pro vybudování nové generace sociální sítě bude společnost potřebovat tvrdé vedení a dlouhé hodiny skutečně intenzivní práce. „Pouze výjimečný výkon vytvoří výjimečný úspěch,“ řekl. Během středečního dopoledne Twitter nezareagoval na žádost o komentář k celé situaci. Jako první o mailu informoval hned po ránu deník Washington Post.

Elon Musk a Twitter. | foto Nurphoto, Getty

Nový šéf Twitteru uvedl, že se zaměří více na vývoj a přednost dá těm zaměstnancům, kteří umí kvalitně kódovat. „Pokud jste si jisti, že chcete být součástí nového Twitteru, klikněte prosím na níže uvedený odkaz. Ať už se rozhodnete jakkoli, děkuji vám za dosavadní úsilí a práci na úspěchu Twitteru,“ psal miliardář svým překvapeným zaměstnancům.

Tuto zprávu navíc obdrželi již po velké vlně propouštění, během níž přišlo o práci více než sedm tisíc zaměstnanců, i po mnoha rezignacích. Odstoupit se rozhodla třeba velká část vedení oddělení, které mělo na starost ochranu soukromí, bezpečnost a důvěru uživatelů.

Dalším extrémním případem, kterým se média také zabývala, bylo, když Musk propustil jednoho ze zkušených inženýrů Erica Frohnhoefera tak, že o něm napsal jen krátký tweet s oznámením o vyhazovu. Frohnhoefer se o svém odchodu z práce dozvěděl až právě skrze sociální sítě a Muska označil za zbabělce. Ten následně svůj tweet smazal.

Už během úterý navíc kolovaly fámy, že interní zprávy a účty zaměstnanců Twitteru jsou monitorované. A že nejméně dvacet z těch, kteří se o novém vedení společnosti vyjadřovali kriticky, bylo okamžitě propuštěno. To včetně dalšího zkušeného inženýra Nicka Morgana, který se na Twitteru vyjádřil, že důvod jeho propuštění byla nedostatečná loajalita právě v soukromých zprávách. A nebyl jediný.

Propouštění neminulo ani obrovské množství externích spolupracovníků, moderátorů obsahu a členů týmů pro důvěru a bezpečnost. To vede kritiky nového vedení k obavám, že společnost bude mít problém vypořádat se s nelegálním obsahem na své platformě.