Janek Rubeš je tvůrcem internetového pořadu Honest Guide, který turistům ukazuje světlé stránky nejen našeho hlavního města. Poprvé o sobě dal výrazněji vědět pořadem Praha vs. Prachy, kde na kameru zaznamenal podvodné jednání taxikářů a směnáren.

„Naším cílem je, aby si turisté Prahu užili. Aby odjeli a měli ze své návštěvy radost. Myslím, že se to zatím daří,“ pochvaluje si mladý tvůrce, který se tvorbě videí věnuje již přes deset let a loni se dostal do našeho žebříčku 30 pod 30.

Čtěte také: Co je to autoromantika a jak si Aňa Geislerová myslela, že bude podnikat

„Natočili jsme toho opravdu hodně, ale zatím jsme ani neukázali, kam jít v Praze na pivo,“ komentuje Rubeš spektrum možností v dalším díle talkshow Operitiv, kterou pořádá pražské coworkingové centrum Opero a podporuje Forbes.

Rubeš říká, že se skrze Honest Guide snaží, aby turisté poznali jinou Prahu, než jakou představuje Karlův most a Pražský hrad. Návštěvu prezidentského sídla dokonce explicitně nedoporučuje.

„Na Pražském hradě je pouze jedna směnárna a ta prodává euro za 17 korun. Vstupy jsou strašně drahé, voda zde stojí stovku. Místo Pražského hradu tak všechny lákáme na Vyšehrad, kde je prostředí naopak velice přívětivé,“ vysvětluje tvůrce, který celé dny tráví hledáním hezkých a zajímavých míst.

Po krásnu pátrá také druhý host Operitivu, zakladatelka Designbloku Jana Zielinski. Tu jsme pro změnu zařadili do našeho speciálu 17 výjimečných.

„Už od třetí třídy jsem doma prostírala a aranžovala ubrousky. Maminka z toho byla nešťastná, protože tou dobou, za socialismu, se ubrousky používaly pouze na Vánoce a Silvestra, a byly tedy relativně vzácné,“ vzpomíná Zielinski na doby, kdy se v ní touha hledat krásu probudila.

Dnes řídí největší designovou akci u nás, která jen letos přilákala 50 tisíc návštěvníků.

Český produktový design si ve světě vede velice dobře. To demonstruje i fakt, že na londýnském Design Festivalu můžete spatřit hned několik českých instalací, které jsou podle první dámy Designbloku velice povedené.

„Ráda bych, aby se design stal běžnou součástí života středních vrstev tak, jako tomu bylo za první republiky,“ představila své přání a svou vizi Zielinski.

Další pokračování talkshow Operitiv proběhne už v úterý 19. prosince. Hosty tentokrát budou sestra Angelika Ivana Pintířová a ekonom Tomáš Sedláček. Sestřih se tradičně objeví na našem webu.