Byl to rok jako žádný jiný. Zatímco se řada menších podnikatelů s pandemií vyrovnat nedokázala a další minulý rok přečkali jen s vypětím veškerých sil, nejbohatším lidem světa se zdánlivě podobné problémy vyhýbaly.

Nejenom, že během pandemického roku většinou nezchudli, ale 86 procent miliardářů loni dokonce zbohatlo. A někteří poměrně významně. Rok 2020 totiž nebyl jen o koronaviru, ač se to tak někdy může zdát. Vloni také proběhly zrychlené nabídky akcií, vyskočil zájem o kryptoměny a ceny akcií obecně rostly. To vše se projevilo v novém žebříčku těch nejbohatších.

Podle Forbesu se počet miliardářů zvýšil na 2755, což je o 660 více než v předešlém roce. A jejich celkový majetek vzrostl z osmi bilionů dolarů v roce 2020 na 13,1 bilionu dolarů.

Vloni také přibylo na seznam rekordních 493 jmen, které se na seznam podívaly vůbec poprvé. To je zhruba jeden nový miliardář každých sedmnáct hodin. Mezi nimi je 210 lidí z Číny a Hongkongu a 98 ze Spojených států. Nejbohatším z nováčků je s majetkem ve výši 38,2 miliardy dolarů Miriam Adelsonová z Nevady, která po smrti svého manžela Sheldona Adelsona zdědila síť kasin. 

Dále se do seznamu nejbohatších dostali například filmový a televizní producent Tyler Perry, zakladatel platební firmy Checkout.com Gillaume Pousaz nebo spoluzakladatelka seznamky Bumble Whitney Wolfe Herdová. Právě Wolfe Herdová je v jednatřiceti letech aktuálně nejmladší žena, která se sama vypracovala k miliardovému bohatství. Dalších 250 lidí, kteří v minulosti z žebříčku miliardářů vypadli, se letos dostali zpět.

Již počtvrté za sebou je nejbohatším člověkem na světě Jeff Bezos s majetkem 177 miliard dolarů. Za poslední rok si polepšil o 64 miliard dolarů díky vzrůstu akcií Amazonu.

Na jeho případu se nejlépe ukazuje, jak hluboce se za poslední desetiletí proměnila definice nejbohatšího člověka světa. Zatímco jmění Jeffa Bezose pomalu atakuje hranici dvou set miliard dolarů, v roce 1987 byl nejbohatším člověkem světa Yoshiaki Tsutsumi s pouhými dvaceti miliardami dolarů. To by mu dnes stačilo jen na 89. místo v žebříčku.

Nejvíce však v uplynulém roce vzrostla výše majetku Elona Muska. A to o 126,4 miliardy dolarů. Není tedy divu, že se ze 31. místa v loňském žebříčku vyhoupl hned na druhou pozici. V jeho případě byl důvodem skokový nárůst cen akcií Tesly o 705 procent.

Francouzský magnát Bernard Arnault drží třetí místo, přičemž jeho bohatství se zdvojnásobilo ze 76 miliard na 150 miliard dolarů. Příčinou byl značný růst akcií společnosti LVMH, pod které spadají značky jako Louis Vuitton, Christian Dior nebo Sephora. 

Celkový majetek top deseti nejbohatších vzrostl během minulého roku z 686 miliard na 1,15 bilionu dolarů. Všichni evropští miliardáři celkově vloni zbohatli o bilion dolarů.

Sto miliard a víc už mají čtyři lidé

Čtyřem lidem se letos povedlo překonat hranici sta miliard dolarů, přičemž vloni to byl pouze Bezos. Zmiňovanou trojici Bezos, Musk a Arnault doplňuje na čtvrtém místě Bill Gates s majetkem ve výši 124 miliard dolarů, kterému pomohly silné akcie Microsoftu, železniční společnosti Canadian National Railway a výrobce traktorů Deere & Company.

Top pět uzavírá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s majetkem v hodnotě 97 miliard dolarů, což je o 42 miliard dolarů více než před rokem. Lidé se během pandemie snažili udržet v kontaktu především přes sociální sítě, a tak akcie Facebooku vzrostly o 80 procent. Nejbohatší ženou se letos stala Francouzka Françoise Bettencourt Meyersová, dědička kosmetické firmy L’Oréal.

Šestý nejbohatší člověk světa s majetkem ve výši 96 miliard dolarů je Waren Buffet. Letos poprvé od roku 1993 se tento vážený investor, který vede Berkshire Hathaway, neumístil v top pětce. Nedá se ale říct, že by měl devadesátiletý Buffet, přezdívaný věštec z Omahy, špatný rok. Od března 2020 si polepšil o 28,5 miliardy dolarů.

Mezi zeměmi mají stále nejvíce miliardářů Spojené státy americké, oproti loňskému žebříčku, v němž bylo 614 Američanů, jich je v tom letošním 724. Čína ale s počtem 698 miliardářů Spojené státy dohání (do čínské skupiny je započítáno i 71 miliardářů z Hongkongu a jeden z Makaa). Peking však už letos předběhl New York a stal se sídlem s největším počtem miliardářů na světě.

Na třetím místě seznamu zemí s nejvíce miliardáři se umístila Indie se 140. Nejmajetnější lidé z asijsko-pacifického regionu mají kumulovaný majetek ve výši 4,7 bilionu dolarů, zatímco u amerických miliardářů je to 4,4 bilionu dolarů.

Letos vedou selfmade podnikatelé

Pokud se zaměříme na způsob, jakým se k bohatství nejmajetnější lidé dostali, největší podíl tvoří podnikatelé, kteří se sami vypracovali. Vloni to bylo 1457 lidí, letos jejich počet stoupl na 1975, což představuje 72 procent. Oproti roku 2001 je to významná změna, tehdy byl tento podíl pouhých 49 procent. Forbes rozlišuje v žebříčku ty, co se „sami vypracovali“, oproti těm, kteří „jmění zdědili“ nebo ho „zdědili a dále rozvíjejí“. To, že se „sami vypracovali“ ale neznamená, že jmění vytvořil jeden člověk.

Mezi nejčastějšími způsoby zbohatnutí nových miliardářů patřily kryptoměny, SPAC (firmy, které byly založeny s výhradním účelem získat jinou firmu), tradiční veřejná nabídka akcií a zdravotní průmysl související s covidem.

Přesně 106 miliardářům je pod 40 let, z čehož se dvě třetiny ke svému jmění vypracovali sami. Nový nejmladší miliardář, z těch, kteří se sami přičinili ke svému majetku, je šestadvacetiletý Austin Russell. Mladý Američan odešel ze Stanfordské univerzity, aby založil společnost Luminar Technologies na senzory do autonomních aut. V žebříčku je na 1299. místě s majetkem v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Úplně nejmladším miliardářem se nově stal osmnáctiletý Němec Kevin David Lehmann, jehož otec Guenther Lehmann na něj přepsal svůj podíl řetězce dm-drogerie markt. S majetkem ve výši 3,3 miliardy dolarů obsadil 925. příčku. Naopak nejstarším miliardářem na světě je devětadevadesátiletý pojišťovací magnát George Joseph ze Spojených států.

Nejbohatším člověkem v Asii se letos stal Mukeš Ambani z Indie, který se s majetkem odhadovaným na 84,6 miliardy dolarů nachází na desátém místě žebříčku. Před rokem byl nejbohatším Asijcem Číňan Jack Ma, který přes zvýšení svého bohatství na 48,4 miliard dolarů spadnul ze 17. na 26. místo.

Procentuálně si letos nejvíce polepšil Číňan Čung Šan-šan, který na podzim představil svoji firmu na balenou vodu Nongfu Spring na burze v Hongkongu. Akcie společnosti neuvěřitelně vzrostly a zajistily čínskému podnikateli růst majetku o 3345 procent na 68,9 miliardy dolarů.

Ubylo nejméně miliardářů za deset let

Navzdory pandemii a celosvětové krizi oproti loňskému žebříčku vypadlo pouhých 61 jmen, což je nejmenší úbytek miliardářů za poslední dekádu. Jedním z nich byla i členka rodiny Kardashianů Kylie Jennerová, která působí v kosmetickém průmyslu, nebo guvernér Západní Virginie Jim Justice.

Od března 2020 také 23 miliardářů zemřelo. Mezi nimi byl i Švýcar Benjamin de Rothschild, dědic bankovního jmění, brazilský bankovní magnát Joseph Safra nebo majitel kasin Sheldon Adelson. Na konci března, po sestavení letošního seznamu, zemřel při pádu helikoptéry český miliardář Petr Kellner. Jeho majetek v hodnotě 17,5 miliardy dolarů, který pravděpodobně zdědí jeho manželka a děti, je ještě zahrnut v žebříčku.

Pro výpočet čistého jmění Forbes používal ceny akcií a kurzy z 5. března. (Pro loňský žebříček byl majetek počítán k datu 18. března 2020.) Celý soupis miliardářů světa a metodologii naleznete zde. Aktuální hodnotu majetku všech 2755 miliardářů můžete zjistit zde.