Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v září prohloubil, ekonomice hrozí recese. Důvodem jsou vysoké ceny energií a slabší poptávka ze strany spotřebitelů. Ti se snaží kvůli rostoucím nákladům na základní životní potřeby šetřit, což pocítili především provozovatelé služeb. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se v září podle předběžných údajů snížil na 48,2 bodu ze srpnových 48,9 bodu. Sestoupil tak hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

„Ve hře je recese ekonomiky eurozóny, protože firmy hlásí zhoršující se podnikatelské podmínky a sílící cenové tlaky v souvislosti s rostoucími náklady na energie,“ uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti S&P Global.

Pokles indexu aktivity v průmyslu a indexu aktivity ve službách byl výraznější, než analytici očekávali.

Eurozóna se nyní potýká s negativními dopady růstu inflace, za kterým stojí zejména zdražování energií. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle odhadu statistického úřadu Eurostat zrychlilo na 9,1 z červencových 8,9 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord a nachází se vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v září v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta.