„Slevomat a Dáme jídlo beru jako zácvik, ale Rohlík je životní projekt,“ říká v dalším díle talk show Operitiv internetový podnikatel Tomáš Čupr.

V debatě, kterou každý měsíc za podpory Forbesu organizuje coworkingové centrum Opero, se sešel s dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou.

Kromě toho, jak vnímá své úspěšné projekty, Čupr prozradil i to, za co rád utrácí. Cestování a jídlo vás asi nepřekvapí, ale to, že mezi jeho vášně patří i sbírání kabelů, které má doma úhledně poskládané v několika krabičkách, už možná ano.

„U mě doma je výhoda, že jakýkoli spotřebič přijede, já ho s čímkoli propojím. Kabely jsou navíc neuvěřitelně multifunkční věc,“ pokračuje Čupr a se smíchem popisuje, jak jedním třeba omotával příliš rozvibrovanou klimatizaci, aby omezil hluk, který vydávala.

Podívejte se na celý záznam talk show:

V diskusi vedené Ondřejem Cihlářem a Veronikou Sedláčkovou ale došlo i na vážná témata. Apolena Rychlíková je totiž spoluautorkou dokumentu Hranice práce, který loni na podzim poodkryl pozadí toho, jak se v Česku žije lidem, kteří pracují na nejhůře placených pozicích a ve špatných podmínkách.

„Měli jsme se Sašou Uhlovou, která se mnou na tom dokumentu spolupracovala, pocit, že se tady tomu tématu nikdo nevěnoval, a že když se bavíme o tom, jaké jsou ve společnosti nálady, může to být ovlivněné i tím, že tu jsou lidé, kteří se prostě nemají dobře,“ vysvětluje v Operitivu dokumentaristka.

Ke konci debaty o jejím filmu došlo i na ostřejší výměnu názorů s Tomášem Čuprem, který se do rozhovoru moderátorů s Rychlíkovou vložil z pozice zaměstnavatele a tak trochu je bránil.

„Chápu, že zaměstnávat lidi za minimální mzdu není sociálně odpovědné, ale když existují lidé, kteří na tuhle nabídku kývnou, znamená to, že to je špatně, že si to ten člověk vybral nedobrovolně?“ ptal se Rychlíkové, která mu bez váhání odpověděla, že ano.

Podle jejího názoru má totiž Čupr na celý problém špatný pohled a hledání práce chápe z pozice člověka, který je na nějakou dobu zajištěný, nepotřebuje vydělávat peníze ze dne na den a není třeba v exekuci. Což je právě případ většiny těch, kteří se objevili v jejím dokumentu.

Závěr debaty se už ale nesl v pohodovém duchu, kdy se všichni přítomní pokoušeli vymyslet, jak by e-shop s potravinami Rohlík.cz mohl vylepšit své služby.