Třiadvacetiletá Američanka Sabrina Philipp žije sen mnoha z nás. Z Miami Beach se přestěhovala na Bali (kde, je, pokud ho zrovna neohrožuje aktivní sopka, skutečně krásně), pracuje méně než 15 hodin týdně, odkud se jí zachce, a ani ne za rok si takhle zvládá vydělat šesti ciferné částky, na které hodně z nás doma nedosáhne.

Čtěte také: Seznamte se s párem, který dva roky šetřil, aby mohl procestovat svět

Na Bali odletěla s 800 dolary na účtě, aby zkusila štěstí jako blogerka, která píše o cestování. Nakonec je z ní online koučka, která z poklidného indonéského ostrova radí začínajícím i zaběhnutým podnikatelům, kteří se chtějí více prosadit na sociálních sítích či v online byznysu jako takovém. K obojímu měla Sabrina vždy hodně blízko.

Rozhodnutí koupit si jednosměrnou letenku předcházelo dlouhé uvažování, co chce vlastně v životě dělat, konkrétně váhala mezi prací pro americké Mírové sbory a doktorátem z komparativní politologie. Došlo jí ale, že obě varianty chtějí spíš její rodiče než ona sama.

„Všichni mi odmalička říkali, že musím tvrdě pracovat, abych měla dobré známky, díky kterým se dostanu na dobrou školu. Ta mi zase zaručí skvělou práci, která mi vydělá peníze, a já pak budu moct dělat to, co chci. Zjistila jsem ale, že je to lež a že to chci jinak. Nechtěla jsem porušit pravidla, chtěla jsem si vytvořit svá,“ popisuje Sabrina Phillip svůj prvotní impulz ke koupi letenky.

V letadle na Bali prý měla v hlavě jedinou myšlenku: „Nevím, jak to udělám, ale bude to fungovat.“

A nějak to šlo. Někdy pracovala zadarmo,  později přišly první málo placené zakázky a taky začala psát posty na sociální sítě za 12 dolarů na hodinu. Její strategie? Získat co nejvíce referencí od co největšího množství firem, které se k ní vrátí a doporučí ji dál.

„Klienti chtěli čím dál více podrobných konzultací, a tak jsem už po čtyřech měsících byla full time koučka.“

Základem úspěšného a šťastného podnikání je podle Sabriny otázka, kterou si sama na začátku položila: Co chci od svého života a jak chci svůj život žít? „Máte rádi klidný život, který plyne sám od sebe, nebo si naopak užíváte vzrušení a výzvy? Podle toho vytvořte svůj byznys,“ říká. Ostatně, sama si ten svůj přesně takhle vybudovala.

Dalším důležitým zjištěním pro ni bylo, že dnes už může téměř jakýkoli byznys fungovat online. „Nepřemýšlejte, co byste mohli dělat online, ale udělejte si jasno, čemu se chcete věnovat a komu byste rádi své služby poskytovali. Najděte si potenciálního ideálního zákazníka a zeptejte se ho, jestli by vaši službu chtěl a jestli by za ni zaplatil. Podle toho svou službu upravte,“ radí dnes svým klientům.

Za šesticiferným ročním příjmem ale nestojí tak úplně sama. Na začátku si mladá Američanka zaplatila na šest týdnů kouče za 3600 dolarů. Nikdy se nebojte říct si o radu a do této rady investovat, protože právě ta vás může dostat tam, kam chcete, doporučuje dnes.

Hlavní přísadou Sabrinina úspěšného podnikání je ale strategické a pozitivní myšlení. Své služby a jejich cenu přizpůsobuje tak, aby je mohla nabídnout komukoli, a vydělala tak co nejvíc.

„Ještě dřív, než jsem měla peníze v bance,  jsem si říkala, že jsem majitelka úspěšného byznysu s šesticiferným ročním příjmem, a podle toho jsem se chovala i přemýšlela. Nemůžete čekat na zázrak nebo na znamení, své štěstí musíte zrealizovat sami. Musíte mu jít naproti a nastavit si správný mindset je jeden ze základních kroků.“