Americká technologická společnost Microsoft plánuje investovat 7,16 miliardy dolarů (166 miliard korun) do nových datových center ve Španělsku.

O tom, že firma požádala o povolení k výstavbě, informovala podle agentury Reuters aragonská regionální vláda. Potvrdila tak dřívější zprávu místního listu El Heraldo. Na severovýchodě země v Aragonii vzniká významné cloudové centrum.

Společnost Microsoft podle místní vlády investici rozloží do deseti let. Firma nedávno oznámila, že investuje 2,1 miliardy eur (52 miliard korun) do datových center v Madridu.

Microsoft podle Reuters následuje svého hlavního konkurenta, cloudovou divizi AWS společnosti Amazon, která se také zaměřila na Aragonii.

Amazon v květnu oznámil, že v příštích deseti letech investuje do výstavby datových center v Aragonii 15,7 miliardy eur. Uvedl také, že svá datová centra bude plně napájet obnovitelnou energií.

Aragonský region má velkou kapacitu větrných elektráren. Páté největší španělské město Zaragoza se stalo logistickým a dopravním uzlem.

Nachází se na půli cesty mezi Madridem a Barcelonou, které jsou největšími městskými aglomeracemi ve Španělsku, a uprostřed hlavního obchodního koridoru, jenž spojuje Pyrenejský poloostrov s Francií a se zbytkem Evropy.