Více než 150 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel. Ve středu začíná Colours of Ostrava, jeden z největších multižánrových festivalů v Česku, kde vystoupí světové hudební hvězdy, jako jsou Jamiroquai, Imagine Dragons, Midnight Oil, Norah Jones, Justice, alt-J, Birdy, Moderat, LP, Benjamin Clementine, Laura Mvula, Afro Celt Sound System, Faada Freddy, Speed Caravan a další.

Šestnáctý ročník se stejně jako v minulých letech uskuteční v prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren. A jak se v těchto industriálních prostorách vyznat? Vybrali jsme pro vás pár hudebních a doprovodných akcí, které byste měli během těchto čtyř festivalových dní zažít.

Hudební program

Středa s Imagine Dragons

23.45 – 01.00, Česká spořitelna stage

Letošní Colours ovládnou hned první den festivalu Imagine Dragons – americká skupina zaměřená na indie pop rockovou tvorbu. „Kdo by věřil tomu, že vše, čeho se dotkneme, se promění ve zlato,“ zpívají ve skladbě Gold a nezní to planě. Imagine Dragons získali cenu Grammy a spoustu dalších významných ocenění. Jejich skladby znějí v televizních seriálech a filmech a sáhli po nich taky lidé z reklamy.

Čtvrtek patří Norah Jones

21.15 – 22.30, Česká spořitelna stage

Držitelka devíti ocenění Grammy Norah Jones přijede do Česka poprvé. Mezi její nejznámější písničky patří Come Away With Me ze stejnojmenné debutové desky, kterou vydala v únoru 2002 a díky které ovládla o rok později ceny Grammy. Svým jedinečným hlasem a stylem ukázala světu zcela odlišný směr, než nabízela tehdejší popová hudba. Od té doby prodala zpěvačka přes 45 milionů alb.

Páteční noc s Moderat

0.15 – 1.30, Česká spořitelna stage

Líbí se vám elektronická hudba? Pak se pořádně vyspěte na pátek. Pódium totiž ovládne berlínské trio Moderat, které patří k největším senzacím tohoto žánru. Živá vystoupení Moderat jsou charakteristická kombinací syrovosti techna, minimalistických elektronických žánrů a úderných vizualizací, které spolu s čistým vokálem Saschy Ringa tvoří taneční i zasněný set, který si získal české publikum už dvakrát. Naposledy v červnu 2016 ve vyprodaném Velkém sále Lucerny.

Sobota a Jamiroquai

21.30 – 23.00, Česká spořitelna stage

Na konci festivalu se vám představí jedna z nejúspěšnějších světových kapel Jamiroquai, které se podařilo prodat 26 milionů alb. Mezi jejich fanoušky patří slavní hudebníci jako Chance the Rapper, Pharrell, Tyler the Creator, Jungle nebo Redman. Skupinu založil v roce 1992 Jay Kay a od té doby jsou vnímáni jako průkopníci „future punku“.

Čtěte také: Kam za vodáckou romantikou v Česku a kterým úsekům se raději vyhnout

Doprovodný program

Středa

Meltingpot

Čtvrtý ročník Meltingpotu, diskusního fóra zaměřeného na aktuální a společenská témata, letos proběhne na devíti scénách. Na Global Stage ve středu v 16.15 vystoupí pět úspěšných lidí z výběru Forbesu 30 pod 30. Seznámíte se tu s Jankem Rubešem, Žofií Dařbujánovou, Do Thu Trang, Filipem Horkým a Janem Rosickým. Blok s názvem „Lepší Česko očima mladých a úspěšných“ bude moderovat šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Pátek

Meltingpot

Ve 13 hodin v pátek si nenechte ujít křest audioknihy světoznámého autora Cesty pokojného bojovníka Dana Millmana, který je bývalým šampionem v atletice, trenérem, instruktorem bojových umění a univerzitním profesorem. Millman napsal 13 knih, jež byly přeloženy do 29 jazyků, včetně Cesty pokojného bojovníka, která inspirovala a oslovila miliony čtenářů po celém světě.

„Každá z mých knih poskytuje odlišný a nový pohled na přístup pokojného bojovníka k moudrému a dobrému životu. Každá z nich představuje dílek skládanky na cestě osobního a duchovního rozvoje. Vložil jsem srdce a duši do každé z nich,“ komentuje autor svoji tvorbu.

19702614_360643727671606_5525761469662042451_o

I na Colours of Ostrava najdete Airstream karavan Forbesu.

Po přednášce si dejte hodinovou pauzu na oběd nebo relax u stánku Forbesu, protože v 15 hodin začíná přednáška indického vědce zabývajícího se vzděláváním Sugaty Mitry, který ve svých studiích zjistil, že dětský vrozený smysl pro učení se zvětší, když je jim poskytnuta volnost při prozkoumávání internetu. Toto zjištění přesahuje to, co se od dětí očekává podle školních osnov.

V současné době Sugata Mitra pracuje na cloudové škole (School in the Cloud), která je vyvrcholením více než deseti let výzkumu a pozorování procesu vzdělávání v celém světě, a přesně o tom bude hovořit v panelu o vzdělávání budoucnosti.


Obujte se do coloursek

To jsou nové barevné tenisky značky Baťa navržené přímo pro festival zpěvákem skupiny Tata Bojs Milanem Caisem a kreativním studiem Kantors Creative Club. Obuví vyrobenou v továrně v Dolním Němčí to ale pro Baťu v Ostravě nekončí. Na místě bude pro návštěvníky k dispozici Kreativní aréna, kde si budete moct pomalovat boty nebo oblečení, zasoutěžit o coloursky nebo se vyfotit v barevném foto koutku.

_PH_0650 (1)

Milan Cais s „colourskami“ podle vlastního návrhu.


Poznejte SORELU

Chcete poznat nejpopulárnější stavby ve stylu socialistického realismu v Porubě a Havířově na Hlavní třídě? Počkejte si na RESIDOMO BUS, který vás zaveze k Porubskému oblouku, obytnému domu Lučina nebo „kulturáku“ Radost. Odjíždí dvakrát denně ze zastávky před vstupem do areálu na ulici Ruská naproti bráně České spořitelny. Místo si můžete rezervovat na Residomobus.cz.

634faf9f6c812b5e858ff4461245de1c33c88506

Ostrava Poruba v polovině minulého století.


A dejte si kávu s Boltem

Až budete na festivalu, nezapomeňte si vyjet na kavárnu s populární vyhlídkou Bolt Tower Cafe. Ve výšce 80 metrů si užijete skvělý výhled na areál a festival. Můžete si tu za poplatek 190 korun projít malý okruh po stopách výroby surového železa a podívat se z vyhlídky na areál. Otevírací doba kavárny je ve středu 12.00 – 00.00, čtvrtek 11.00 – 00.00, v pátek 9.30 – 00.00 a sobotu 11.00 – 22.00. 

bold-us4

Kavárnu s vyhlídkou křtil jamajský sprinter Usain Bolt.


Čtyřdenní vstupenky na festival jsou již vyprodané. Limitované množství jednodenních vstupenek na všechny festivalové dny bude v prodeji od úterý 18. července od 12 hodin na pokladně u hlavní brány festivalu, Důl Hlubina. Více informací o programu najdete na stránkách Colours.cz.