Podle filmů to vypadá, že se do Las Vegas jezdí kvůli věcem, které by si lidé jinde nedovolili, a ve skutečnosti to je… přesně tak.

Pokud zrovna neprocházíte kasinem časně ráno, kdy ještě u slotů a dalších hracích automatů sedí vytrvalci snažící se obrátit štěstí na svou stranu notných pár hodin, vidíte, že se všichni baví. A to i přes suché a spalující vedro. Las Vegas je totiž velkým zábavním parkem, který se vás pokusí zabavit 24 hodin denně.

Je to známá věc, tohle město uprostřed pouště je bohaté díky gamblingu. Mezi ty, kdo na něm vydělávají, patří i 18. nejbohatší muž světa Sheldon Adelson, majitel (mimojiné) největšího hotelu na světě The Venetian.

Že se v něm můžete projet na gondole, vzhledem k názvu asi nepřekvapí, za zmínku ale stojí fakt, že kanály protékají i nadzemním podlažím. A aby toho nebylo málo, je uvnitř i umělé nebe – na fotografii dole tak kromě lidí není nic „pravé“.

Tenhle koncept na turisty očividně dobře funguje, a tak Adelson postavil větší kopii Benátek už i v Macau, které je zase jediným místem s povoleným hazardem v Číně.

Venetian

Vedle Benátek najdete na hlavní ulici neboli „Stripu“ i velmi povedenou Paříž s kopií Eiffelovy věže, na kterou lze vyjet výtahem, New York se sochou Svobody a horskou dráhou, Luxor se sfingou a pyramidou, ne příliš povedený pohádkový zámek Excalibur (zbývá doufat, že si tak Američané nepředstavují Evropu) nebo velmi efektní (a krapet kýčovitý) Řím s fontánou di Trevi nebo věrnou kopií sochy Davida.

NewYork

Ve většině resortů jsou kasina. Velká kasina. Třeba to v Benátkách má rozlohu 11 hektarů. Najdete v nich úplně všechno. Tisíce slotů, do kterých hodíte pár centů nebo dolar, zmáčknete tlačítko (v lepším případě postaru zatáhnete za páku), roztočíte digitální (v lepším případě opravdové) válečky a možná vyhrajete. Navíc se tu lehce ztrácí pojem o čase – skoro nikde nejsou okna, takže to, že večer už pokročil, poznáte podle příchodu tanečnic na vybrané herní stoly.

Kasína

Chcete-li si vsadit vyšší než turistické částky, najděte si uzavřenější sekce. Vypadají o poznání luxusněji a často mají dveřníka, který se vás rád ujme. Do některých se ale jen tak nedostanete. Třeba jako do místnosti s jedním pokerovým stolem za skleněnými dveřmi v hotelu Aria – hlavním pokerovým místem na světě. Mezi přítomnými můžete podobně jako v Silicon Valley lehce narazit na nenápadné dvacetileté kluky s miliony dolarů na účtech.

Pokud se ale chcete kasinům vyhnout (obzvláště od čtvrtka do víkendu je v nich opravdu hodně lidí), vyberte si hotel, ve kterém není. Pravda, na výběr moc nebude, ale patří mezi ně třeba jeden z nejluxusnějších – Mandarin Oriental, který stojí zcela v centru vedle komplexu Crystal, ve němž můžete utratit vyhrané či přebývající peníze v obchodech jako Prada či Louis Vuitton. Postavil ho Daniel Libeskind, polsko-americký architekt, který stojí například za moderním židovským muzeem v Berlíně nebo za novým World Trade Center v New Yorku.

Crystal

Až si prohlédnete architekturu a budete mít dost hazardu, můžete se navíc najíst v bezpočtu dobrých restaurací. Las Vegas bývalo populární právě kvůli jídlu a ubytování za dobré ceny. A ať už budete utrácet za jídlo nebo zábavu, nechte si zdarma vystavit kartu, díky které získáte slevy – hotely jsou spojené do skupin, takže karta vždy platí na mnoha místech. Co se další zábavy týče, na výběr je toho opravdu hodně:

Noční kluby

Nelze zaručit, že co se stane ve Vegas, tam taky zůstane, ale i tak je Vegas vyhlášené jako město bouřlivých večírků a divokých nocí. Nejproslulejším nočním klubem je XS v hotelu Encore. Je hodně drahý, ale na rozdíl od ostatních za vysokou cenu dostanete i poměrně klidné prostředí a soukromí. Chcete-li tančit v tisícihlavém davu, zkuste třeba Hakassan, kde nyní vystupuje jeden z nejžádanějších DJs na světě Tiësto.

Girls

Koncerty a vystoupení

Brzy ve Vegas vystoupí Elton John, Celine Dion, Britney Spears nebo Aretha Franklin. Můžete zajít i na některý z muzikálů, a máte-li rádi kouzelníky, asi byste si neměli nechat ujít legendárního Davida Copperfielda.

Co byste ale určitě neměli vynechat, je cirkusová show známého souboru Cirque du Soleil, který založil kanadský miliardář Guy Laliberte poté, co se živil pliváním ohně. Ve městě je na výběr z 8 inscenací.

Zarkana, Cirque du Soleil

Atrakce

Nejvíc adrenalinu vás ale čeká v nejvyšší věži ve Spojených státech Stratosphere. Nahoře je vyhlídková plošina a restaurace. To ale k pořádnému adrenalinu nestačí – na výběr zůstává několik atrakcí a nejsem si jistá, zda jde zvládnout všechny naráz.

Úplně nahoře se nachází Big shot, nejvýš postavená atrakce na světě, která vás vystřelí do výšky 330 metrů nad zemí, a nejoriginálnější je X-Scream. Na co ale budete odvahu hledat hůř, je Insanity – centrifuga, při které máte pod sebou jen 300 metrů hlubokou propast. Pokud vám ale ani to nestačí, prostě skočte dolů.

Chcete-li zůstat při zemi, zkuste klasickou horskou dráhu v „New Yorku“ nebo, obzvlášť máte-li s sebou děti, zajděte na celý den do zábavního parku Adventuredome.

Chcete-li navíc neviset hlavou dolů, projeďte se na nejvyšším ruském kole na světě, prohlédněte si plameňáky, žraloky nebo nenáročnou světelnou show u fontán před hotelem Bellagio, které jsou podobné těm na pražském Výstavišti.

Kolo

Tip na závěr:

Pokud vás město neosloví (a to se může stát lehce), prostě si půjčte auto a odjeďte do přírody. Okolo vás totiž budou jedny z nejkrásnějších národních parků na světě včetně slavného Grand Canyonu.

Horseshoe, Grand Canyon