Čeští podnikatelé a podnikatelky letos očekávají hospodářskou stagnaci nebo pokles. Zároveň podle nich zůstanou vysoké hodnoty inflace. Ohledně výsledků svých firem jsou ale optimističtí a pouze desetina očekává jejich zhoršení. Vyplývá to z průzkumu, který ve čtvrtek představily poradenská společnost PKF Apogeo a Asociace malých a středních podniků České republiky.
Stagnaci ekonomiky letos očekává 51,4 procenta firem. Podle 28,6 procenta letos hrubý domácí produkt klesne, naopak růst očekává 14,3 procenta. Většina firem očekává letos také vysokou inflaci, podle 48,9 procenta porostou letos spotřebitelské ceny o deset až patnáct procent, podle 8,6 procenta podnikatelů bude inflace více než patnáctiprocentní.
Ministerstvo financí v dubnové prognóze zlepšilo svůj výhled vývoje ekonomiky. V letošním roce očekává růst HDP 0,1 procenta, zatímco v lednu předpokládalo pokles 0,5 procenta. Průměrná inflace letos podle ministerstva dosáhne 10,9 procenta. Loni byla průměrná inflace 15,1 procenta.
„Jednou z klíčových hrozeb, které podnikatelé vidí, je vyčerpanost trhu práce,“ uvedl partner PKF Apogeo Vladimír Chylík. Tento trend podle něj pozorují firmy napříč odvětvími. Za problém považuje nedostatek pracovních sil 57,1 procenta firem.
Podle generální ředitelky AMSP Evy Svobodové je problém s nedostatkem pracovních sil největší v technických oblastech. „Bohužel nadnárodní korporace naprosto vysávají trh práce. Ty nejlepší mozky míří do korporátní sféry, trpí tím segment malého a středního podnikání,“ řekla.
Osm z deseti podnikatelů letos čeká zdražení vstupů, problém vidí zejména u cen energií. Chylík upozornil na to, že zatímco cena plynu se vrací na dřívější úrovně, ceny elektřiny zůstávají vysoké. „Cena elektřiny se zřejmě už nevrátí na úrovně, na které jsme byli zvyklí. Propíše se to v celém dodavatelském řetězci do všech výrobků a služeb, bude to mít za následek zvýšení cenové hladiny,“ uvedl.
Přesto jsou v hodnocení očekávaných výsledků svých firem optimističtí. Zvýšení výnosů předpokládá 45,7 procenta firem, jejich zachování na úrovni předchozího roku 42,9 procenta firem.
Nepříznivým vlivům chtějí podnikatelé nejčastěji čelit zdražením svých výrobků a služeb a snížením provozních nákladů, shodně to uvádí tři z pěti firem. O propouštění uvažuje 11,4 procenta podnikatelů, o snižování odměn 8,6 procenta. Část firem také vidí v současné hospodářské krizi příležitost k dalšímu růstu, tři čtvrtiny podnikatelů chtějí vyvíjet nové produkty, tři pětiny chtějí zvyšovat kvalifikaci pracovníků.