skip to main content
Nové příležitosti

Co chce nejvlivnější filantropka planety? Dostat více žen do IT

Je to nejmocnější filantropka na Zemi, ovládá skoro čtyřicet miliard dolarů na filantropii (asi 800 miliard korun) a teď chce podporovat ženy v IT. Už víte o kom je řeč? O Melindě Gatesové.

Manželka nejbohatšího muže planety a někdejší produktová manažerka Microsoftu promovala z počítačových věd na Dukeově univerzitě a webu Backchannel svěřila, že ji znepokojuje, že za 30 let od její promoce počty absolventek v těchto oborech klesly.

Čtěte také: Akcie Zary vyletěly a její zakladatel vystřídal Gatese na trůnu miliardářů

Do technologických oborů, které se tradičně vyznačují sexismem, předsudky a kde jsou na vedoucích pozicích skoro samí muži, chce proto dostat víc žen. Vyčlenila si na to prostory i tým a jak říká, zatím se rozjíždějí. Melinda Gates se setkává s experty, dělá si průzkum situace a určuje témata, na něž se soustředí, včetně investic do získávání dat o genderových otázkách.

„Nemohu přesvědčovat vlády, aby se zabývaly ženskými tématy, když nemám přesné údaje. Myslím, že v oblasti technologií muži ten problém nevidí a spoustu peněz mají muži,“ vysvětluje.

Zmínila i smutné statistiky, jak se investuje do rizikových projektů žen z jiného než bílého etnika. Nedávná studie Projektu Diane zjistila, že černošky, nejrychleji rostoucí skupina podnikatelů v USA, dostaly za posledních pět let jen 0,2 procenta z veškerých investic rizikového kapitálu.

Reklama

„A to mluvíme jen o ženách, to je jako myšleno vážně? Čísla pro černé a Latinoameričany jsou v této oblasti strašlivá.“

Bill_og_Melinda_Gates_2009-06-03_(bilde_04)

Melinda Gates taky začala potichu lobbovat za zlepšení rodinné politiky, což je klíčové, chcete-li přitáhnout ženy do technologií a udržet je tam.

„Začínám bez humbuku investovat v oblasti rodinné politiky,“ řekla. „Musíme tuto politiku v naší zemi dobře nastavit. Na federální úrovni, na úrovni států i v soukromém sektoru. Aspoň že politici už teď souhlasí, že nejde o to zda, ale jak.“

Jen před pár měsíci přitom manželé Gatesovi oznámili, že během příštích tří let poskytnou 80 milionů dolarů na projekty, které mají pomoci získat dostatek statistických údajů o životě žen a dívek z nejrůznějších úhlů pohledu.