Je to nejmocnější filantropka na Zemi, ovládá skoro čtyřicet miliard dolarů na filantropii (asi 800 miliard korun) a teď chce podporovat ženy v IT. Už víte o kom je řeč? O Melindě Gatesové.

Manželka nejbohatšího muže planety a někdejší produktová manažerka Microsoftu promovala z počítačových věd na Dukeově univerzitě a webu Backchannel svěřila, že ji znepokojuje, že za 30 let od její promoce počty absolventek v těchto oborech klesly.

Čtěte také: Akcie Zary vyletěly a její zakladatel vystřídal Gatese na trůnu miliardářů

Do technologických oborů, které se tradičně vyznačují sexismem, předsudky a kde jsou na vedoucích pozicích skoro samí muži, chce proto dostat víc žen. Vyčlenila si na to prostory i tým a jak říká, zatím se rozjíždějí. Melinda Gates se setkává s experty, dělá si průzkum situace a určuje témata, na něž se soustředí, včetně investic do získávání dat o genderových otázkách.

„Nemohu přesvědčovat vlády, aby se zabývaly ženskými tématy, když nemám přesné údaje. Myslím, že v oblasti technologií muži ten problém nevidí a spoustu peněz mají muži,“ vysvětluje.

Zmínila i smutné statistiky, jak se investuje do rizikových projektů žen z jiného než bílého etnika. Nedávná studie Projektu Diane zjistila, že černošky, nejrychleji rostoucí skupina podnikatelů v USA, dostaly za posledních pět let jen 0,2 procenta z veškerých investic rizikového kapitálu.

„A to mluvíme jen o ženách, to je jako myšleno vážně? Čísla pro černé a Latinoameričany jsou v této oblasti strašlivá.“

Bill_og_Melinda_Gates_2009-06-03_(bilde_04)

Melinda Gates taky začala potichu lobbovat za zlepšení rodinné politiky, což je klíčové, chcete-li přitáhnout ženy do technologií a udržet je tam.

„Začínám bez humbuku investovat v oblasti rodinné politiky,“ řekla. „Musíme tuto politiku v naší zemi dobře nastavit. Na federální úrovni, na úrovni států i v soukromém sektoru. Aspoň že politici už teď souhlasí, že nejde o to zda, ale jak.“

Jen před pár měsíci přitom manželé Gatesovi oznámili, že během příštích tří let poskytnou 80 milionů dolarů na projekty, které mají pomoci získat dostatek statistických údajů o životě žen a dívek z nejrůznějších úhlů pohledu.