Zásadní výhoda dobrých dětských knih spočívá v tom, že se k nim můžete vracet, a přitom se vám neomrzí. V těch výjimečných dokonce odhalíte postupem času vrstvy, které jste jako děti – nebo jako mladí rodiče – nevnímali. Podobně jako u většiny dobré literatury.

Příjemným bonusem bývá skutečnost, že knihy určené menším čtenářům (nebo posluchačům, pokud sami ještě nečtou) mívají krásné ilustrace a grafickou úpravu. V Česku máme navíc štěstí, protože autorů ani vydavatelů těchto knížek zatím neubývá, je ovšem třeba si je hýčkat.

Pozor doktor!

autor: Petr Svobodný

Produkce nakladatelství Běžíliška patří mezi ty nejpozoruhodnější u nás a jejich knihy právem sklízejí ceny a nominace na ně. Vedle leporel, sešitků pro zahnání dlouhé chvíle, poezie pro děti nebo obrázkových knih se nyní pouští i do výpravné encyklopedie nejrůznějších oblastí lékařství. Srovnává historický a moderní přístup od pravěku po současnost. Zabývá se řadou témat, která mohou zajímat malé i velké, nemluvě o tom, že může sloužit i jako lék na obavy z cesty k lékaři. O výtvarnou stránku se postarala ilustrátorka Nikola Logosová.

Cikáda

autor: Shaun Tan

Australský výtvarník už si získal nejedno čtenářské srdce, přestože se ve svých knihách obejde beze slov a spoléhá se pouze na sílu detailně propracovaného obrazu. Po odvážné cestě vykreslené v Novém světě a dobrodružstvích z Pravidel léta přichází s vizuálně podmanivým příběhem cikády pracující v nepřátelsky naladěném kancelářském prostředí. I tentokrát často připomene Franze Kafku.

Pop-up Moon

autoři: Anne Jankeliowitch, Olivier Charbonnel, Annabelle Buxton

Rozkládací knihy nemusí sloužit jenom k tomu, aby oživily příběh tím, že jeho postavy nebo prostředí, kde se odehrává, na okamžik doslova vystoupí ze stránky. Při správném použití mohou být návodnou ukázkou, která pomůže pochopit principy a souvislosti. Jako v případě bohatě vypravené knížky věnované Měsíci, kterou uznávané londýnské nakladatelství Thames & Hudson vydalo u příležitosti padesátého výročí přistání člověka na jeho povrchu.

Byla jedna moucha

autor: Daisy Mrázková

Díky péči táborského nakladatelství Baobab vychází znovu některé rozebrané tituly jedné z nejzajímavějších autorek a ilustrátorek dětských knih uplynulého století. S jejím nevšedním pohledem na svět se tak může seznámit nová generace. Zvědavá Helenka se vydává zkoumat svět, ptát se naštěstí může moudré mouchy Rudolfíny, která vidí i tam, kam lidské oko nedohlédne, a dobře ví, jaké poklady se skrývají v zemi a na cestě, a zná i spoustu malých příběhů dětí a dospělých.

Domeček plný koleček

autoři: Radek Malý, Vojtěch Kubašta

Vojtěch Kubašta byl pozoruhodný výtvarník. Od roku 1937 se věnoval knižní grafice, po válce se ale soustředil na tvorbu pro děti, včetně ilustrací a prostorových knih. Přestože byl autorsky velmi plodný a patřil společně s Jiřím Trnkou mezi významné „exportní artikly“, neprávem upadá v zapomnění. V nově vydaném leporelu jeho obrazy doplnil svými hravými texty současný básník Radek Malý. Děti se společně s malým Hynkem a jeho sestrou Luckou naučí hodiny – v knize mají navíc skutečné posuvné ručičky.