V českém Forbesu pracuje spousta žen. Na všech pozicích, od grafičky a redaktorek až po ředitelku. My všechny „Forbes Women“ hodně čteme. Dnes vám ukážeme, co byste si měli přečíst i vy. A řekneme vám proč.

Článek původně vyšel v loňském vydání Forbesu Woman, které si můžete objednat tady.

Jaroslav Pánek: Vilém z Rožmberka. Politik smíru

Možná vám Rožmberkové přijdou jako téma vhodné leda do hodin dějepisu, možná z nich znáte jen toho posledního, Petra Voka z Rožmberka. Jenže byl to jeho starší bratr Vilém, kdo byl svého času nejvlivnějším mužem ve státě, po císaři druhým mužem království.

Vilém Rožmberský byl vrstevník prvních Habsburků na českém trůně, mocný přítel a mecenáš mnoha předních českých šlechtických rodů, ale i vynikající diplomat a politik a také člověk s nesmírným podnikatelským talentem, na jehož pokyn započala třeba zlatá éra českého rybníkářství v oblasti jižních Čech a tamních rožmberských dominií.

Ohromný vliv měla i jeho manželka, Polyxena z Pernštejna, v době vlády svobodného císaře Rudolfa II. první dáma království. Biografie je pozoruhodnou četbou a nesmírně moderním pohledem na renesančního velmože, pána na Třeboni a Českém Krumlově, jednoho z nejmocnějších mužů své doby, a jeho rodinu.

Irena Cápová, redaktorka, vedoucí Forbesu Woman

Edith Wharton: The House Of Mirth (Dům radovánek)

Tato nestárnoucí klasika z pera významné americké autorky a vůbec první ženské držitelky Pulitzerovy ceny zachycuje prostředí americké smetánky a je věrným obrazem společenského postavení žen na přelomu 19. a 20. století.

Přitažlivost románu pro mě spočívá především v otevřenosti, s níž autorka líčí tragický osud okouzlující Newyorčanky Lily Bart, která je zmítána mezi vidinou zajištěného manželského života v nejvyšší společnosti a niternou touhou po nezávislosti i opravdové lásce.

Anna Santrosyan, asistentka redakce

Elena Favilli, Francesca Cavallo: Good Night Stories For Rebel Girls

Vezmu to trochu z druhé strany. Nebudu psát o své nejoblíbenější knize nebo o té, kterou právě čtu. Doporučím tu, kterou nejradši dávám. Holkám (i klukům) všeho věku, i když je určena hlavně pro ty školou povinné. Jmenuje se Good Night Stories for Rebel Girls a na jejích stránkách najdete pohádkové příběhy opravdových žen, které stojí za to číst nejen před spaním. Ono totiž není vždy nutné potkat prince na bílém koni. Letět do vesmíru nebo dostat Nobelovu cenu za mír taky není od věci. Sto silných příběhů silných žen navíc ilustroval stejný počet nadaných ilustrátorek.

Adéla Pěničková, editorka Forbes.cz

Frances Hodgson Burnett: The Secret Garden

Jako malá jsem tuhle knihu zbožňovala, toulat se s hlavní hrdinkou a objevovat tajemno. Ráda se k ní vracím i teď. Dokonce i její zfilmování je dost povedené.

Nika Tomečková, grafička

Ivan Štúr: Kdo chce žiť, necha sa kýve

Vzťahy pracovné, rodinné, partnerské – najťažšia učebná látka, ktorá sa žial v škole nevyučuje… Psycholog s 30ročnou klinickou praxou a zároveň symbolicky potomok Štúrovcov krátko, ale výstižne popisuje, vďaka svojim skúsenostiam a životným zážitkom ponúka stručný návod/inšpiráciu, ako by ludia mohli plnohodnotne spolunažívať v dnešnej superrychlej hektickej dobe.

Barbora Kročková, managing director

Paolo Sorrentino: Všichni mají pravdu

Románový debut režiséra Paola Sorrentina z roku 2010 vyšel konečně česky a já od prvních vět věděla, že tohle bude „ten román“. Ten román, co vás okouzlí, odpudí, uvázne vám v hlavě na další týdny, dojme vás i naštve. A donutí vás zamilovat se do hlavní -objektivně značně nesympatické – postavy. Protože i když je Sorrentinův protagonista, zpěvák Tony, postarší hrubý šovinistický kokainista, naučil se rozumět životu. A podělí se s vámi o spoustu jeho tajemství.

Michaela Černá, redaktorka

Dan Brown: Ztracený symbol

Obecně mám ráda knížky Dana Browna, nejvíc asi Ztracený symbol, který není jako jedna z mála jeho knih zfilmován, a mám tak větší prostor pro fantazii… Je to psáno jazykem a stylem, které mě hodně baví, a poprvé jsem to četla, když jsem jela do Washingtonu, a tudíž všechna ta místa hned viděla v jiném světle: dodneška si pamatuju, že Washingtonův památník je 555 ft high.

Barbora Součková, senior sales and event manager

Pavel Tigrid: Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu

Barvitý a komplexní popis československých dějin mě nutí přemýšlet o tom, v jaké zemi vlastně žiju. Není lepší čas na jeho čtení než teď, 30 let po revoluci.

Petra Šimůnková, autorka projektu Jak být lepší na Forbes.cz

Viktorie Hanišová: Houbařka

V poslední době mě strašně zaujala kniha od české autorky Viktorie Hanišové Houbařka. Vypráví o mladé samotářské ženě, která se v Pošumaví živí sběrem hub. Viktorie Hanišová pomalu a postupně čtenářům odhaluje důvody, které ji přivedly k osamělému způsobu života, a odkrývá tak, že její navenek vážená rodina je vlastně kompletně prohnilá. Navíc je tam tak nádherně popsaná Šumava, že by měl jeden chuť okamžitě vyrazit na houby.

Adéla Viceníková, sales director

Bianca Bellová: Sentimentální román

Sentimentální román, anebo rovnou všechno od Bianky Bellové, která mě prostě vždy pohltí. Romantiku nečekejte, emoce ano.

Tereza Baráková, event manager

Petr Stančík: Mlýn na mumie

Nedá se odložit. Neuvěřitelná hra se slovy, vtipem, historií, zápletkami a v neposlední řadě sexem a několikařádkovými fantaskními vulgaritami. Příběh o komisaři Durmanovi, který vyšetřuje bizarní vraždy a svůj čas nejraději tráví se ženami, alkoholem a jídlem, je nejzábavnější kniha, jakou jsem kdy četla. Chcete na chvíli vypnout? Určitě ji zkuste.

Pavla Francová, redaktorka

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Protože nakresli mi beránka (pro Beránkovou). Je to knížka, se kterou se budete usmívat v každou životní etapu, vždycky vás tam zaujme něco jiného, a hlavně podporuje laskavost ve vztazích. Mně ji četla máma a já se těším, až ji budu číst svým dětem (tedy kromě té, kterou jim sama napíšu). Dalšími knihami, co mám ráda a ráda se k nim vracím, jsou životopis Audrey Hepburn od Barryho Parise a Nastavení mysli od Carol Dweck.

Anna Beránková, redaktorka

Robert Galbraith: Smrtící bílá

Mám tříapůlleté a půlroční dítě a částečný úvazek, takže když čtu něco, co nejsou pohádky nebo práce, hledám něco jednoduchého na vyčištění hlavy.
Momentálně to je čtvrté pokračování příběhů soukromého detektiva Cormorana Strika Smrtící bílá, které pod mužským pseudonymem Robert Galbraith napsala J. K. Rowling. Stejně jako předchozí díly to je zajímavá a dobře napsaná detektivka, která vás vtáhne. Začas na ni sice zapomenu, ale teď to, co od ní čekám, plní skvěle. Když se k ní tedy vůbec dostanu. Je hodně tlustá, takže ji budu číst dlouho.

Lucie Černohlávková, editorka Forbes.cz a Espressa

Andy Weir: Marťan

Bez mučení přiznám, že k téhle geniálně zábavné knížce jsem se dostala až jako poslední na světě, tisíc let poté, co příběh astronauta uvázlého na rudé planetě autor Andy Weir sepsal a Matt Damon zahrál. Pokud taky milujete technologie, lehké sci-fi a těžký sarkasmus a ještě jste tuhle knížku neměli v ruce… doporučuju!

Kristýna Tmejová, redaktorka

Alena Mornštajnová: Hana

Nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. Neuvěřitelně silný příběh „obyčejných“ lidí a jejich osudů v čase. V čase, u kterého nikdo z nás nechce, aby se opakoval. Žádná velká slova, žádné násilné vzbuzování pocitů, prostě jen krásné zpracování děje a nádherná spisovná čeština. Silná kniha, která vás vtáhne do děje a nepustí. A nepustí vás dlouho po jejím přečtení.

Gabriela Petrová, manažerka předplatného

Neil Gaiman: Američtí bohové

Angličan Neil Gaiman je jeden z nejlepších vypravěčů, jaké jsem kdy měla to potěšení číst. A jeho knihy, ať už jde o romány, povídky, nebo třeba komiksy, v sobě vedle originality a zábavnosti mají velkou dávku moudrosti a hlubokou lidskost, což je přesah, který u dobré knihy, jež s vámi zůstane dlouho po jejím dočtení, chci najít. Román American Gods z roku 2001 získal mimo jiné Hugo Award za nejlepší fantasy, v roce 2017 se dočkal seriálové podoby a je to rozhodně dobrým startem do Gaimanova jedinečného světa.

Zuzana Krajíčková, redaktorka

Italo Calvino: Neviditelná města

Útlý román Itala Calvina mám v několika vydáních. Calvino na stránkách knihy črtá mapy 50 měst, do reálného cíle ale nikdy nedorazíte. Jsou v nich zanesena imaginární místa budovaná z chutí a vůní, vystavěná na imaginaci a paměti. Pokud se podvolíte Calvinově hře, možná v textu rozpoznáte třeba místa, kam vás kdysi rodiče vzali o prázdninách. Kniha je oslavou objevování, schopnosti neustále žasnout a nepřijímat věci tak, jak se na první pohled jeví.

Bibiana Beňová, redaktorka

Stefan Ahnhem: Oběť bez tváře

Švédská krimi detektivka sleduje sérii vražd spolužáků ze základní školy, kterou vyšetřuje stockholmský detektiv Fabian Risk, jeden z nich. Kniha mě nenechala dýchat: bála jsem se tak jako u žádné jiné knihy. Trochu mě oběti pronásledovaly i na ulici a dívala jsem se pak lidem do očí a tváří a snažila se tipovat: Není tady kolem mě vrah? Dlouho ve mně žádná kniha nezanechala takovou stopu.

Silvia Sedláková, sales manager

Zelda Fitzgerald: Věnujte mi valčík

V době motivačních příruček a knih o seberozvoji se čím dál raději obracím k beletrii. Tuhle jsem si koupila naposledy. Autorkou není nikdo jiný než druhá polovina páru literárních celebrit 20. let minulého století, manželka F. Scotta Fitzgeralda. Zeldin román není o nic větší jízda – honosné večírky, žárlivé scény, divoký duch doby.

Forbes Woman podzim 2023
Vydání Forbesu Forbes Woman podzim 2023

Knihy jsou si až tak podobné, že kdysi vznikly spekulace, zda Scott nemocnou Zeldu psychicky nezdeptal a neukradl její literární talent. Ať to bylo jakkoli, vy si dopřejte ten luxus, dejte si šampaňské z art deco skleniček a začtěte se do knihy s krásnou obálkou, jakkoli její příběh dnes působí až nepatřičně naivně.

Martina Bělíková, event director

Marek Šindelka: Mapa Anny

Knížka o ženách od autora chlapa, která v každém příběhu dokazuje, že ženy často nevědí, co chtějí, nebo to neumějí včas vyjádřit. Odlehčené, ale cenné čtení. Autor má velký talent vystihnout psychologii ženských postav.

Lucie Hrdličková, redaktorka

Gary Chapman: Pět jazyků lásky

Vztahy vždy byly a budou alfou i omegou lidského fungování. A umět správně komunikovat by snad mohl být i samostatný předmět na všech školách. Autor Gary Chapman srozumitelně přibližuje partnerským a manželským dvojicím, jak přijímat a dávat lásku. Pomáhá čtenářům pochopit, jak se prostřednictvím slov/jazyků lásky mohou vzájemně dorozumívat tak, aby byly naplněny vztahy v celé rodině a docházelo k plnému porozumění.

Veronika Králová, sales manager

Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u pr* * le

Knížku som dostala ako dárek, nie som vyznávačkou motivačnej literatúry… Ale nakoniec som si k nej našla cestu, pretože… Kniha je štandartne o osobnom rozvoji, ale písaná trošku inak (veľmi vtipne a s nadhľadom) ako motivačné knihy, kde ti radia, ako byť dokonalý. Autor knihy je mladý americký bloger, ktorý rád hovorí veci na rovinu.

Naďa Lašová, senior sales manager