Frontman skupiny Foo Fighters Dave Grohl odstartoval svou kariéru na začátku devadesátých let jako jedna třetina legendární skupiny Nirvana. Od té doby stihl například získat cenu Grammy, natáčet filmy nebo pracovat po boku největších hvězd hudební scény, jako jsou Paul McCartney nebo John Paul Jones z Led Zeppelin.

Čtěte také: Znalosti a vůle nestačí. 4 rady, jak vést lidi, po vzoru Bruce Leeho

Je jasné, že úspěch Davida Grohla je dobře finančně ohodnocený. Ale i když si energický muzikant dokáže užívat výhod své lukrativní kariéry, nepřestává sledovat své výdaje. Když se jej redaktoři z The Red Bulletin zeptali, co dělá s vydělanými penězi, Grohl odpověděl: „Všechny chodí přímo na můj účet, tam hnijí a zapáchají.“

Když se Nirvana dostala na začátku „devadesátek“ v čele s Kurtem Cobainem na výsluní a její bubeník dostal první kreditní kartu, i tehdy zůstal skromný. Jeho první transakce byla večeře v restauračním řetězci japonské kuchyně Benihana.


Grungeová kapela Nirvana. Zleva zpěvák Kurt Cobain, baskytarista Krist Novoselic a bubeník Dave Grohl.

I když říká, že peníze mu daly svobodu a možnost se bez obav věnovat svým projektům, nikdy pro něj nebyly prioritou. „Neplýtvám čas přemýšlením, jak bych mohl vydělat ještě více peněz, když už jich mám dostatek,“ uvedl v rozhovoru. „Nejsem bankéř, jsem muzikant.“

Na jeho pohledu se nic nemění ani v jeho osobním životě. „Řídím rodinné auto – žádné obrovské SUV, ale rodinné auto, které pojme pět lidí,“ uvedl.

Ze svého pohledu ale jednu nepraktickou věc má – vlastní totiž teslu za 140 tisíc dolarů, u které uznal, že je v některých ohledech „nepraktická a ta nejstupidnější věc“.

To když letos v létě svezl redaktory časopisu The Rolling Stone a demonstroval jim obrovské zrychlení tesly a právě zmíněnými přívlastky ji při křiku redaktorů zatlačených do sedaček častoval.

Finanční disciplína Dava Grohla má kořeny v jeho dětství. Jeho matka, která byla učitelkou, totiž prodělala mrtvici, když podávala daňové přiznání.

„Pamatuji si, jak jsem se v noci vrátil se svou sestrou domů a viděli jsme kus papíru, na kterém odepisovala finančnímu úřadu, a pak to na ni přišlo,“ řekl Guardianu v roce 2014. „A to ve mně zanechalo nesmazatelnou stopu, že peníze vás zabíjejí. Lidé vnitřně umírají kvůli penězům.“

Tahle představa mu zůstala i poté, co jeko kariéra nabrala na obrátkách. „Záměrem nebylo stát se U2, chtěli jsme uspokojit touhu dosáhnout něčeho mimo mainstream,“ uvedl v jednom z dřívějších rozhovorů. Nirvana se tak zrodila z lásky k muzice, a ne proto, aby udělala její členy bohatými.

Obohatila ale nás všechny. Třeba tímhle – pro pohodovou neděli v podstatě ideálním – songem.