Je těžké milovat pondělky – dny, které znamenají konec zábavy a svobody víkendu. A zvlášť teď v létě, kdy mají soboty a neděle nádech bezstarostných prázdnin. Můžete svoji práci milovat, přesto obavy z náročných pondělků dokážou vyvolat stres a nepříjemně ovlivnit celou vaši neděli. A pak musíte zbytek týdne dohánět.

Zatímco pondělí přijde, ať už se nám to líbí, nebo ne, nedostatek produktivity je čistě na vás. Klíčové je osvojit si pár chytrých návyků na neděli, které vás připraví na lepší a efektivnější pracovní týden bez toho, aby to zatížilo vaše víkendové volno. Následující tipy vám pomohou přesně toho dosáhnout.

Vyhraďte si hodinu na plánování
Vytáhnout smartphone nebo tablet u bazénu nebo sportovního přenosu asi není ideální představa vašeho nedělního programu. Ale věřte, vyplatí se to. „Vyhrazení si hodiny z vaší neděle na plánování nadcházejícího týdne vám pomůže vyčistit si hlavu a sníží stres,“ říká psycholožka Christine M. Allen. Prohlédněte si diář, napište e-mail kolegovi nebo si připravte seznam úkolů a seřaďte je podle důležitostí, ať víte, do čeho se hned ráno pustit nejdřív.

A jestli opravdu chcete spokojenější neděli, pokuste se odbýt si nepříjemné povinnosti hned zkraje dne a nečekejte na poslední chvíli. Víte, o čem je řeč: praní prádla, příprava jídel na další týden nebo výběr outfitu do práce, abyste se vyhnuli zoufalému přehrabování skříně a hledání vhodného oblečení. Pusťte se do toho s předstihem a zbytek víkendu si užijte.

Naplňte talíř zdravým jídlem
Do nosu si dejte v pátek a v sobotu, příliš bohatý nedělní oběd nebo večeře vám může v pondělí přitížit. „Po nedělní konzumaci těžkých jídel a alkoholu následuje letargické pondělní ráno,“ vysvětluje odbornice na výživu Debra Nessel.

Čtěte také: Rok teplotních rekordů. Proč s každým dalším stupněm klesá produktivita?

V neděli se snažte jíst tři vyvážená a chutná jídla, která obsahují bílkoviny, komplexní sacharidy, jež vám dodají energii, a hodně ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vápníku, což zase pomůže s trávením. Zato vynechte koktejl nebo pivo a místo toho pijte hodně vody. Alkohol dehydruje a to má na svědomí „mozkovou mlhu“ a lenost, které podporují stres.

Dejte své neděli smysl
Není nic odsouzeníhodného na tom, jestli se rozhodnete strávit nedělní odpoledne připoutaní ke gauči sledováním Hry o trůny. Ale vašemu pondělku prospěje, když pro neděli zvolíte nějaký smysluplný program, který vás bude naplňovat: třeba túru v přírodě.

„Všichni máme o víkendu něco na práci, ale aktivity, které zrcadlí vaše hodnoty a spojují vás s lidmi, které máte rádi, mají svůj účinek,“ říká Allen. Třeba lekce jógy s přáteli nebo dobrovolnické práce dají vašemu dni smysl, mentálně a spirituálně vás nabijí a do pondělí tak vkročíte s pocitem zadostiučinění a plní sil a inspirace.

Soustřeďte se na pozitiva
Pondělní ráno může přinést mnoho drobných nepříjemností: od popojíždění v zácpě po rozmrzelé kolegy. Očekávání toho nejhoršího může vést k nesnášení pondělků. Místo toho se tedy soustřeďte na příjemné věci, které vás mohou v kanceláři potkat. Třeba budete mít příležitost všechny oslnit novými nápady.

Jestli ale vaši současnou práci zrovna nemilujete, vyhraďte si v neděli čas na přemýšlení o tom, jak to změnit. Vzpomeňte si na dny, kdy jste se do práce těšili, a kolik práce vám dalo dostat se ve vaší kariéře tam, kde jste teď. Pro mnoho lidí byly ty dny vrcholem pracovního života. Zeptejte se sami sebe, co se změnilo a co můžete udělat pro to, abyste ten pocit znovu vyvolali.

Čtěte také: Důkaz, že šestihodinová pracovní doba je správným krokem i pro vaši firmu

„Vaše nechuť k pondělkům může být signálem k tomu, změnit vaši pracovní náplň v současné práci nebo práci kompletně,“ říká psycholog Robert Citrin. Do té doby se zaměřujte na pozitiva jako plat, cestování nebo kolegové, kteří vás zaručeně rozesmějí.

Zabavte se postaru
Oprašte Monopoly, pozvěte přátele na poker nebo si zahrajte s dětmi Člověče, nezlob se! „Hry a koníčky podporují vaši představivost, učí vás soustředění a podporují sebevědomí,“ vysvětluje Maura Thomas, autorka knihy Tajemství osobní produktivity. Hraní počítačových her nebo sport jsou aktivity nejen zábavné, ale navíc zvyšují kreativitu. „Není žádná určená doba, kterou byste hraní měli věnovat,“ říká Thomas. Důležité je o víkendu nahradit práci aktivitou, která zapojí různé části vašeho mozku, a brát ji jako zábavu.

Dobře se vyspěte
Kvalitní spánek z neděle na pondělí je nejjistějším způsobem, jak se vyhnout pondělnímu splínu. Pomůže vám popasovat se se stresem, navodí vám optimističtější náladu a vy se díky němu budete cítit svěží, plní energie a připravení začít lépe nový týden. Pomůže třeba i to, když se v neděli budete aspoň 20 minut hýbat. A vyhněte se alkoholu před spaním, ten totiž vede k přerušovanému spánku.