Ne všechno z toho jsou úplně praktické rady, které lze vzít doslova a uvést do života. Ale jako inspirace pro idealisty to nezní špatně.
Tady jsou doporučení, co změnit (ve světě, v Česku, sami v sobě), vzešlá ze čtvrtečního „battlu“ (rozuměj souboje či duelu) dvou nejzábavnějších a nejprovokativnějších ekonomů Česka – Tomáše Sedláčka a Aleše Michla.
Ne že by oba souhlasili se vším (byl to „battle“), ale s většinou ano.
1. Zapomenout na krizi
I když ekonomika možná neroste tak jako dřív, není důvod se tím tolik trápit. Při dnešní úrovni bohatství není stagnace žádnou tragédií. Aspoň v naší části světa. Pokud je v něčem krize, tak ne v tom, že země jako Japonsko už nerostou. Ale v tom, že v neschopnosti růst spatřují tak velký problém – že si neumějí život bez růstu představit. Navíc standardní měření ekonomického růstu přes hrubý domácí produkt je zavádějící. Zaprvé proto, že vyšší HDP nemusí nutně znamenat větší blahobyt, a zadruhé proto, že změny v řádu několika procent jsou beztak na pomezí statistické chyby.
2. Nepanikařit kvůli růstu
Ekonomický růst není fetiš, takže chtít růst za každou cenu je zhoubná cesta. Svobodná společnost by měla vytvářet podmínky pro růst, ale naopak to neplatí – není tedy pravda, že by svoboda a demokracie mohly fungovat jen za podmínky, že země prosperuje a ekonomika roste. „To najdete i v Bibli. Když Mojžíš vyváděl Židy z Egypta, nejdřív reptali, že nemají co jíst a že v otroctví se žilo líp. Dokud jim Mojžíš nevysvětlil, že svoboda je mnohem důležitější,“ říká Sedláček. „Mimochodem, zajímalo by mě, jak bychom se bývali rozhodli v roce 1989, kdyby nás komunisti tehdy dokázali uplatit 5% růstem jako v Číně,“ dodává.
3. Nezadlužovat se
Pokud někdo bohatne na dluh, ve skutečnosti o žádný růst nejde. Což platí i pro státy. Jinými slovy – „owning money“ (mít peníze) není to samé jako owing money (dlužit peníze). Dopovat ekonomiku dluhem lze chápat leda v situaci, kdy klesá, ale ne když roste (byť pomalu, jako třeba letos nebo příští rok). Navíc útlum ekonomiky je normální, stejně jako dny, kdy prší.
4. Nepít
Dluh funguje podobně jako alkohol. A jako hřích obecně. Na začátku má člověk pocit, že to zvládne, ale pak narazí.
5. Nepodlézat Rusku
Pokud do EU směřuje přes 80 procent českého vývozu a do Ruska jen procenta tři, má smysl riskovat dobré vztahy se Západem tím, že si budeme chtít Moskvu naklonit? Stojí vůbec za to mít speciální exportní politiku pro Rusko – sice velkou, ale chudou zemi, která je slovy Johna McCaina jen „benzinová pumpa převlečená za stát“?
6. Nechodit v pátek do práce
Tip pro firmy, kde jde do tuhého: pokud by se mělo propustit 20 procent lidí, nebylo by lepší jen o 20 procent snížit platy? Případně o 30 a v pátek je nechat doma, ať jedou s rodinou na výlet?
7. Zrušit dabing
„Stojí to zbytečné peníze a dělá to z nás idioty,“ myslí si o dabingu Aleš Michl. Kdyby se zrušil, ušetřilo by se a všichni by měli v televizi angličtinu zdarma.