skip to main content
Jak být lepší

Co dělat, když nemáte čas meditovat? Pět způsobů, jak nechat mysl odpočinout jinak

Reklama

Získat nadhled, jasné uvažování a zlepšit schopnost soustředění. Meditace má mnoho výhod, ale dosáhnout stavu, kdy dokážete zastavit proud myšlenek, není snadný úkol. Někdo nemá trpělivost, dalšího to nebaví nebo si nedokáže představit najít si pro takovou aktivitu čas.

Důvod, proč máte meditaci zařadit do svého pravidelného denního harmonogramu, tkví ve všímavosti. Pokud jasně vnímáte své emoce a svět okolo, máte dojem, že třímáte otěže svého života pevně ve svých rukou. Všímavost ale můžete trénovat i během obyčejných aktivit, nemusíte kvůli tomu hledat tichý kout a spočívat v lotosovém sedu.

Zde je pět jednoduchých způsobů, jak uvolníte mysl a procvičíte si všímavost kdykoli.

Za chůze

V aplikaci Headspace na to existuje dokonce řízený návod, ale zkusit to můžete klidně sami. Až příště vstanete a někam půjdete, bez ohledu na to, jestli jde o procházku nebo o cestu od pracovního stolu do kuchyně, vnímejte své tělo. Jak na vás chůze působí? Pozorujte úplné maličkosti: jak se chodidlo dotýká pevného povrchu, jak musíte přenášet váhu z jedné nohy na druhou, pohyb rukou.

Během jídla

To je nejčastější okamžik, kdy neudržíme pozornost. Buď si něco čteme, nebo konverzujeme se svým spolustolovníkem. Vyzkoušejte si, jaké to je, když jíte o samotě, aniž byste měli v dosahu telefon. Vnímejte jídlo ve svých ústech, jeho konzistenci, vůni.

Reklama

V rozhovoru

Jak být nejlepším posluchačem a ještě u toho nechat svou mysl odpočinout? Prostě poslouchejte, co vám druhý říká. Nemyslete na to, co odpovíte vzápětí. Umění pozorně naslouchat je ten největší dárek, který můžeme svému okolí věnovat.

Ve sprše

Při návštěvě koupelny často vznikají revoluční myšlenky, což je skvělé, ale úplně nám tak uteče požitek smyslů, který má naše tělo díky přívalu teplé vody. Příště, až půjdete do sprchy, jen pozorujte, jak kapky dopadají na kůži, jakou mají teplotu, nasajte vůni mýdla nebo šamponu. Po náročném dni je to instantní způsob, jak na chvíli úplně vypnout.

Během jógy

Hodina jógy je místo, kde ambice musí zůstat za dveřmi. Jen prožívat, co vaše tělo cítí, když se snažíte dostat do jednotlivých pozic, je totiž velkou výzvou samo o sobě. Vzhledem k tomu, že momentálně můžeme cvičit pouze doma, nebudou vás během takového tréninku všímavosti rozptylovat jiní návštěvníci lekce, kterým se třeba jindy snažíte vyrovnat.

Reklama
Reklama