Je vám něco přes třicet, školu máte dávno vystudovanou a vaši rodiče vám neustále dávají rady ohledně vaší kariéry? A to vše se ještě samozřejmě zvyšuje v případě, pokud rodiče vaše studium sponzorovali?

Američanka Kailash už se svými rodiči bojuje přes deset let: „Hned po škole jsem dostala skvělou práci pro mezinárodní společnost a mí rodiče byli nadšení. Když jsem dala po devíti měsících výpověď a začala jsem pracovat pro malou organickou pekárnu, nepřestali mi říkat, že bych měla pracovat pro větší společnost. A to i tehdy, když se prodeje pekárny zvýšily téměř o čtyři tisíce procent.“

Čtěte také: Kariéra vám nemusí ničit domov. Jak být skvělým rodičem i profesionálem?

Postavit se rodičům a stát si za svým je součást dospívání a tvarování osobnosti. Toto je malý návod, jak upevnit svou pozici dospělého nejen před rodiči, ale také před sebou:

  1. Řekněte rodičům slušně: „Je to moje kariéra, musím se rozhodnout sám podle sebe a učit se ze svých chyb.“
    Nikam se totiž neposunete, pokud budete neustále omývat výhody a nevýhody práce pro velké versus malé podniky. Nejde tady totiž o to, který argument je podstatnější, ale o to, že musíte svým rodičům ukázat, že jste dost staří na to, abyste žili život podle svých představ, ne jejich.
  2. Zdůrazněte sami sobě i svým rodičům, že je to váš život. Abyste do něj mohli plně vkročit, právě toto si musíte uvědomit. Většina lidí se obává, co jim rodiče na jejich rozhodnutí řeknou, zkuste tak negativním emocím předejít větou: „Mám vás oba opravdu velmi rád/a a velmi si vážím vašeho názoru, ale nakonec se musím rozhodnout podle sebe.“
  3. Představte si ty nejhorší reakce typu: „Po tom všem, co jsme pro tebe udělali, se nám takto odvděčíš?“ a připravte se na ně. Ve výsledku tak budete mnohem klidnější a trpělivější, když k podobným reakcím dojde.
  4. Řekněte svým rodičům o vašem kariérním rozhodnutí až v momentě, kdy si budete jistí, že jej chcete udělat, nebo už budete přijati na nové místo, a pak buďte co nejvíc konkrétní.
  5. Pokud nic z předchozích rad nepomůže a vašim rodičům nebo i vašemu okolí se nebude líbit, jak jste se rozhodli, pak už jen jednoduše odpovězte: „Opravdu děkuji za vaši radu, popřemýšlím o tom,“ a změňte téma.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka.