Zavřené lyžařské areály přitahují pozornost Čechů k méně tradičním zimním sportům. Vedle skialpinismu, jenž je v současnosti vůbec nejrychleji rostoucí lyžařskou disciplínou, je tu ale ještě řada dalších možností, jak si zimu na čerstvém vzduchu aktivně užít. Tyto radovány vás navíc často dovedou do míst jinak nedostupných a ukážou vám zimu z nové perspektivy. A co je uprostřed pandemie nejdůležitější, lze je provozovat individuálně.

Snowkiting

Zajezdit si v čerstvém prašanu na lyžích nebo na snowboardu lze bez vleků i bez namáhavých výstupů na skialpech – stačí trocha odvahy, vítr a tažný drak. „První boom zažil snowkiting v Česku za příznivých zim v letech 2008 až 2010, později rostl zájem spíš o landkiting, při kterém lze jezdit na trávě,“ říká Lenka Minářová, majitelka Kites, jednoho z největších kitecenter v Česku.

Byť v popularitě zřejmě nikdy nedožene vodní verzi kitingu, která se v posledních letech stává módním hitem, letošní zima snowkitingu vyloženě nahrává. Jezdit lze v podstatě kdekoli, stačí nezorané pole či dlouhá louka, nejlepší lokality ale podle Minářové nabízejí Krušné hory.

Ideální je k prvním pokusům přibrat instruktora. „Ovládat draka se naučíte už za den a na lyžích vám to nejspíš zpočátku půjde snáz než na snowboardu,“ dodává Minářová.

Nordic skating

Proklouzat se pandemií? Ideálně na bruslích. Pokud vaše ambice měří víc kilometrů, než nabízí vesnický rybník u chalupy, poohlédněte se po nordických bruslích. Nože se připínají na boty na běžky a díky volné patě nabízejí dlouhý skluz i rychlý a ladný pohyb.

„Zdatný bruslař může ujet za jeden výlet třeba 100 kilometrů,“ míní matador nordického bruslení v Česku Jan Stodola, který provozuje web Dalkovebrusleni.cz. Zájemci na něm najdou aktuální ledové zpravodajství i plán výprav, které Stodola organizuje.

Dobré je držet se jeho doporučení a nepodcenit vybavení: speciální bodce vás dostanou z vody při případné nežádoucí koupeli a vodotěsný vak s náhradním oblečením zajistí, že kvůli tomu váš den neskončí předčasně.

Ledoběžka 

Se zimní verzí koloběžky Skandinávci jezdí i na nákupy, u nás je ale zatím vidět poskrovnu. Pomalu se to ale mění. „Zatímco v uplynulých sezonách jsme prodávali nižší desítky kusů, za letošní zimu už je to přes stovku,“ pochvaluje si Honza Vlášek, distributor ledoběžek Kickbike.

A jak to funguje? Na hliníkovém rámu jsou namontované dvě ližiny, na které lze umístit buď krátké plastové lyže, když plánujete jezdit po sněhu, nebo ostré nože, pokud chcete na led.

„Když vám foukne do zad, můžete po kvalitním ledu fičet rychlostí až 40 kilometrů v hodině,“ tvrdí Vlášek, který na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje info o ledoběžkových výpravách, kde si zájemci mohou vozítko vyzkoušet. 

Airboard

Pokud spíš než meditativní vytrvalostí trasy milujete adrenalin, mohl by pro vás být tím pravým airboarding. Na 80 centimetrů dlouhé nafukovací lehátko se položíte na břicho hlavou dolů a pak už se děj vůle boží.

Na upravené dráze může airboard dosáhnout rychlosti až 100 kilometrů za hodnu, díky zesílené spodní skluzné části by mu však neměla vadit ani odvážnější jízda v divočejším terénu a speciálně upravené ventily prý odolají i několikametrovým skokům. Vzduchový polštář váží jen 3,5 kila, můžete jej tak vyfouknout a se sněžnicemi na nohou celkem pohodlně vynést na kopec i bez lanovky.

Skijöring

Pokud před nevyzpytatelnou energií větru upřednostňujete koňskou sílu, pak je tu pro vás skijöring. I tato kratochvíle pochází ze Skandinávie. V původně účelové přepravní disciplíně seveřanů se dnes pořádají, tedy alespoň před pandemickými časy pořádaly, závody ve švýcarském Svatém Mořici, kde nechybí šampaňské a ústřice.

Každý únor se tu po tři neděle alpští lyžaři nechávají táhnout neosedlanými dostihovými koňmi po čtyřiceticentimetrové ledové ploše. Vy můžete vyzkoušet umírněnější projížďku lesem či po polňačce třeba tady. Skijöring ale nabízí řada stájí po celém Česku.

Stále více populární je u nás i verze ze psem, kterého zapřáhnete do speciálního postroje a vy pak za vaším mazlíčkem bruslíte na běžkách. A milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet motoskijöring, kdy zvíře nahradí crossová motorka.