Leckdo by si mohl na první pohled pomyslet, že v místě, jako je bývalý průmyslový areál, není možné otevřít opravdu prosperující podnik. Není zde přirozená fluktuace lidí, nikdo tu nebydlí, lidé sem chodí jen do muzeí nebo se chtějí nechat uchvátit zubem času, jehož jasným projevem je všudypřítomná rez.

Důkazem, že tomu může být i jinak, je však ostravská kavárna CØKAFE, která v Dolní oblasti Vítkovic otevřela v dubnu loňského roku. Zdejší kavárna je už třetí otevřenou pobočkou sítě, kterou vlastní mladý podnikatel Richard Mauler. A překvapivě je tou nejvytíženější.

Než začal podnikat, živil se jako profesionální hráč volejbalu se zkušenostmi z české i německé ligy. Rozhodnutí skončit se sportem a vrhnout se do vlastního byznysu prý ale nebylo tak náročné, jak by se mohlo zdát. Důvodem pro ukončení kariéry byly pro Maulera především finanční problémy klubu Odolena Voda, kam přešel v roce 2016 z Bundesligy.

„V době, kdy jsem sekl s kariérou, jsem však už podnikal. Klub tehdy hráčům dlužil výplaty, a tak jsem ho v půlce sezony opustil. Řekl jsem si, že už si to budu raději řídit sám a sám si to třeba i poseru,“ vzpomíná Mauler.

„Navíc jsem byl už starší a nezachytil jsem drafty do lepších klubů. Díky sportu jsem však načerpal důležité zkušenosti a myslím, že mou výhodou byl právě sportovní přístup. Když chce sportovec uspět, jde přes bolest a nevzdává se.“

Společníka v jeho gastrocirkusu, jak svému podnikání nadneseně říká, mu dělá jeho otec, který ho v začátcích podpořil nejen finančně. „Neřekl bych, že jsme vyloženě rodinný podnik. Ovšem na tátu je spoleh, a ačkoli se někdy neshodneme, je to dobrý společník,“ přibližuje Mauler, jehož portfolio ale nezahrnuje pouze tři kavárny.

Provozuje také pekárnu, pražírnu, cukrárnu, restauraci, bar a kino. Spolu s přítelkyní navíc vedou středisko fyzioterapie a jógy, v Moravskoslezském kraji distribuuje italské kávovary a ani tím jeho plány nekončí.

„V tuto chvíli je priorita dostat výrobu na jedno místo – pražírna, cukrárna, pekárna, všechno pod jednou střechou. Odtud budeme vše rozvážet do poboček i partnerům. Navíc se chceme zaměřit na farmářské suroviny, které plánujeme nabízet i mimo náš odběr. To bychom chtěli stihnout do roka a pak budeme rozmýšlet, co dál,“ líčí Mauler.

Většina jeho energie v poslední době směřovala právě do Vítkovic, což je podle něj oblast, která má obrovský potenciál. „Chodí dost lidí, nejen návštěvníků areálu, ale oslovujeme i stálé zákazníky. Zdejší výhodou je také fakt, že tu oproti centru města snadno zaparkujete. Díky tomu máme silné i snídaně a lidé kavárnu často využívají pro pracovní schůzky,“ dodává a jeho slova potvrzuje přeplněný interiér.

Plusem průmyslového areálu je také prostor pro kreativitu, který lokalita nabízí. Pro Richarda byl jednou z motivací, aby zde otevřel další podnik, tentokrát kinobar Etáž. Ten sídlí v prostorách, které dříve provozoval spolek Provoz Hlubina.

„Je skvělé, že můžeme plně využít místní potenciál a můžeme vymýšlet nové věci. A to i ve venkovních prostorách. V tuto chvíli je v plánu třeba letní kino, kde bychom chtěli hrát třikrát týdně. Na každé promítání pak navážeme s party v prostorách baru,“ vysvětluje Mauler.

Do budoucna by se Richard nebránil ani podnikům mimo Ostravu. Možná v okolí nebo třeba i v hlavním městě. „Mám určitou představu a v hlavě i ideální časovou osu. Pokud bychom mířili mimo Ostravu, nejspíš to bude opět s kavárnami. CØKAFE je vlajková loď a podnik, kolem kterého se to všechno točí. Ostatní se na něj pak nabalují.“

Aby nové projekty uživili, musí růst, což se ale Maulerovi zatím daří: jeho síť se stále rozrůstá a průměrný měsíční obrat se v současnosti dere nad 3,5 milionu korun.