Tyhle police a skříně dobyly svět. Nábytek, který si lidé doma skládají sami, existuje už 70 let a prodává se ve 332 obchodech ve 38 zemích světa. Konkurenci poráží cenou i vzhledem. A to přesto, že jeho životnost není moc dlouhá, pokud se s ním nezachází v rukavičkách.

Tady je několik zajímavostí, které dobře ilustrují rozmach impéria IKEA:

 1. Každých 10 sekund se ve světě prodá jedna knihovna Billy – nejoblíbenější výrobek IKEA.
 2. Nábytkářský řetězec spotřebuje zhruba 1 % celosvětové produkce dřeva určeného na komerční účely.
 3. Jediný dodavatel dřevotřískových desek pro IKEA, švédská firma Hultsfred, zpracuje přibližně 14 tisíc tun borovicových pilin každý den.dřevo done
 4. Každý rok se v IKEA prodá zboží v objemu 25 milionů kubíků. Tím by se dalo naplnit 9 tisíc olympijských plaveckých bazénů.
 5. Ročně navštíví obchody IKEA kolem 700 milionů lidí. To je víc než dvojnásobek populace USA.
 6. Zhruba každé páté britské dítě bylo počato na matraci z IKEA.
 7. V čínských obchodech IKEA mohou zákazníci spát v postelích. Vymění jim dokonce povlečení.bod 4 done
 8. Ročně prodá IKEA zboží za 38 miliard dolarů. To je víc než HDP Tanzanie nebo Srbska. Do roku 2020 chce své tržby zdvojnásobit.
 9. Za posledních 15 let se ceny v IKEA snižují každý rok v průměru o 2 až 3 procenta.
 10. Největší obchod IKEA leží ve Švédsku a jeho rozloha je 5,5 hektaru. Na takovou plochu by se vešlo 10 hřišť na americký fotbal.
 11. Poblíž Londýna staví IKEA vlastní městečko. Budou v něm školy, obchody, divadla a bydlení pro šest tisíc lidí. kamprad done
 12. Výrobky IKEA mají místo čísel své typické, trochu podivné názvy. To proto, že zakladatel řetězce Ingvar Kamprad (na fotografii) je dyslektik.
 13. Majetek Ingvara Kamprada se odhaduje v rozmezí 3,3 až 53,1 miliardy dolarů podle toho, jestli se počítá jako majitel on sám nebo jeho nadace. V našem žebříčku světových miliardářů je momentálně na 497. místě.

Čtěte také: 

Stany v uprchlických táborech nahradí mobilní domky. Navrhla je IKEA