Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. A i dobře míněná slova a rady udělají často opačnou službu – a pokud je říkáte dětem, můžete jim založit na špatné návyky.

Chcete, aby z vašich dětí vyrostly duševně odolné a silné osobnosti? Americká psychoterapeutka Amy Morin nabízí pět „rad“, kterým byste se jako rodiče měli vyhnout.

1. To nic není

Nezpochybňujte dětské obavy. Ať už jde o vystoupení ve školním představení, nebo o naštvaného kamaráda, pro děti to je velká věc a je potřeba jim ukázat, jak se s nastalou úzkostí vypořádat.

2. Přestaň brečet

Pláč je zdravým projevem emocí. Ano, když začne dítě vřískat  uprostřed obchodu nebo v MHD, je dobré mu vysvětlit, že jde o nevhodné chování, a ne ho jen okřiknout, ať toho nechá. Ujistěte se, že dítěti formujete chování, a nikoli emoci, která může mít jinde své místo a oprávnění.

3. Jsi nejchytřejší a nejlepší dítě (na celém světě)

Přehnaná chvála nikdy fungovat nebude a způsobí víc škody než užitku. Soustřeďte se především na proces a místo závěrečného úspěchu oceňte úsilí, se kterým dítě nějaký úkol vypracovalo. Zároveň chválení jen za úspěšné výsledky v něm může snadno vyvolat pocit, že si chválu zaslouží pouze tehdy, když vyniká – to může v dítěti vyvolávat obavy a do budoucna ho brzdit.

4. Všechno dobře dopadne

Tomu, že budou vaše děti čelit starostem a problémům, nemůžete zabránit. Občas je v pořádku jim říct, že věci budou o. k., ale někdy to tak zkrátka není. Proto je mnohem lepší svým dětem vysvětlit, že jsou dostatečně silné osobnosti, aby se popasovaly i s tím nepříjemným, co život přinese.

5. Uklidni se

Dítě brečí, je naštvané, křik nabírá na obrátkách. Vaším cílem je ho uklidnit, ale s jednoduchou větou, kterou máte na jazyku, počkejte. Dítě potřebuje přesně vědět, co si s nastalou situací počít. Naučte ho dovednosti, díky které své pocity může lépe ovládat – zhluboka se nadechnout, napočítat do deseti nebo rovnou vyrazit na procházku, která mu zklidní tělo i mysl.