Investorská startupová horečka ve světě roste. Jen ve Spojených státech se dle odhadů agentury Pitchbook v roce 2018 objem peněz od venture kapitálových fondů investovaných do nadějných technologických firem poprvé přehoupl přes 100 miliard dolarů.

Mezi největší příjemce se zařadily startupy jako Uber, Magic Leap ze segmentu virtuální reality nebo koloběžkový Bird.

Jaký je ale apetit českých investorů či venture kapitálových fondů? Na to jsme se jich zeptali v následující anketě.

  • Jaký obor máte v současné době v hledáčku a dokážete si představit, že byste do něj mohl/a letos investovat s vidinou zisku? 
  • V jakém oboru či oborech se podle vás budou točit největší peníze?
  • Dal/a jste si investorské předsevzetí? Poučil/a jste se v investování z nějaké chyby, o které víte, že se jí letos vyvarujete?

A tady jsou odpovědi.

Ondřej Bartoš (Credo Ventures)

1. Zcela určitě budeme pokračovat v investicích do technologických startupů s globální ambicí a věříme, že se nám podaří nějaký mimořádný projekt najít a podpořit. V rámci technologií je obtížné odhadnout, do jakého oboru přesně budou investice směřovat – rozhodujeme se opravdu případ od případu, podle tržní příležitosti v daném čase a podle týmu, který za projektem stojí.

S velkým zájmem budeme vyhlížet projekty v oblasti automatizace, umělé inteligence a strojového učení, kyberbezpečnosti, nebudeme se ale vyhýbat ani jiným, třeba i neobvyklým a nesexy oborům.

2. To záleží na tom, kde investoři uvidí nejvíce příležitostí, těžko odhadovat… 🙂

3. Předsevzetí si nedávám, ale poučení mám plno. Je to spousta drobných věcí, z těch větších bych snad vypíchl potvrzení známého faktu, že „deal is not signed, until it’s signed“.

František Bostl (Starteepo)

1. Hodně se nyní skloňuje slovo krize. V našem fondu ale sázíme i na sektory, které by mohly být do značné míry vůči případnému zpomalení hospodářství nebo vůči jeho poklesu imunní. Investujeme tak např. do elektromobility, kde předpokládáme, že i přes možné nižší globální prodeje automobilů právě elektromobilita poroste na úkor spalovacích motorů.

2. Atraktivní jsou pro nás nová a dynamicky rostoucí odvětví elektromobility, autonomních řídicích systémů, cloudu, umělé inteligence či 3D tisku. Z těch stabilnějších mohu zmínit segment zpracování odpadu v regionu Severní Ameriky, která generuje největší množství odpadu na jednoho obyvatele. Tady je mým oblíbencem firma Waste Management Inc.

3. Mé předsevzetí je: „Vydržet!“ Na trhy se vrací volatilita a je velice obtížné nepodlehnout obecné panice, když se akciové indexy rozhoupou i o desítky procent.

Vít Endler

1. Jelikož v mém investičním portfoliu mají velký podíl nemovitosti, sleduji nový nastupující trend PropTech. Jedná se o podobnou zkratku jako FinTech, ale soustřeďuje se na oblast nemovitostí,  tedy Property  a Technology. Nemovitosti jsou totiž oblastí, ve které ještě nebyly ve velké míře využity současné a nové technologie. V Americe a ve Velké Británii se již objevují první společnosti, které s tím začínají, zatím se ale jedná zejména o lepší prezentaci toho, co je v nabídce. PropTech ale zasáhne celou oblast od výstavby přes prodej, uzavírání smluv, financování až po správu nemovitostí.

2. Asi to pořád budou zbraně a drogy 🙂 Ale v poslední době se na jejich místo tlačí data. Myslím naše osobní data, která ve většině případů poskytujeme zdarma těm největším světovým firmám, které je pak s úspěchem prodávají.

3. Předsevzetí si nedávám, ta totiž vyprchají. Nastavuji si vždy konkrétní cíle pro následující rok. Cíle jsou hmatatelné a měřitelné, a můžu tak kontrolovat jejich plnění. Z těch konkrétních to bude několik nemovitostních obchodů, které chci udělat. Posunout dál svůj projekt www.financnisamuraj.cz a také chceme do našeho startupu virtooal.com najít parťáka pro vývoj virtuální zkušební kabinky.

Kateřina Zychová (Verdi Capital)

1. Na kapitálových trzích se mi líbí především polovodičový sektor a vybrané firmy ze sektoru výrobců autodílů.

2. V Evropě si myslím, že bude dále docházet ke spojování mobilních telekomunikačních firem s poskytovateli kabelového/optického internetu. Velcí hráči ze sektoru médií z USA budou dle mého hledat další možnosti expanze do Evropy, proto i v tomto sektoru by mohla být vysoká M&A aktivita.

3. Investiční pohled se nijak nezměnil, stále se snažím nacházet kvalitní firmy, které jsou dle mého názoru podhodnocené. Při poklesech trhů zpětně vždy dává smysl držet více hotovosti, ale takové tržní propady se dopředu špatně předpovídají. Jako investiční předsevzetí chceme více sledovat makropolitické události, které v letošním roce mohou opět výrazně ovlivnit světové trhy.

Ondřej Fryc (Reflex Capital)

1. Reflex Capital nepodléhá módním trendům a svou strategii neupravuje dle toho, co je zrovna hot nebo kde cítíme tzv. největší peníze. My budeme investovat stejně jako dosud: do skvělých podnikatelů, kteří mají vysoké ambice, nebojí se riskovat a mohou dále inspirovat ostatní. Bez ohledu na obor.

3. Co se týká chyb a ponaučení, budeme ještě více důvěřovat instinktům a nebudeme se snažit je přebíjet racionálními argumenty.