Král popu Michael Jackson je opět středem pozornosti. Nedávno zveřejněný dokument HBO s názvem Leaving Neverland znovu otevřel otázku obvinění ze sexuálního zneužívání, když se na obrazovce rozpovídali Wade Robson a James Safechuck, které měl zpěvák jako malé chlapce opakovaně obtěžovat.
Časopis New Yorker označil snímek za děsivý a nezapomenutelný, podle Washington Post je důvěryhodný a zdrcující. Jacksonovi obránci přitom tvrdí, že je zpěvák nevinný, a připomínají, že byl v roce 2005 u ostře sledovaného soudu zproštěn všech obvinění.
Správci Jacksonovy pozůstalosti v reakci na dokument žalují HBO o 100 milionů dolarů, jeho rodina film označila za veřejné lynčování. Někteří komentátoři poukazují na rozpor mezi Robsonovou výpovědí u soudu, kdy svědčil v Jacksonův prospěch, a jeho současnou verzí příběhu. Zpěvákovi fanoušci protestují proti Leaving Neverland kampaní, která zaplavuje veřejný prostor od Twitteru až po reklamní plochy v londýnské autobusové dopravě.
I když společenský dopad filmu je obrovský, ten komerční, zdá se, nebude tak drtivý.
Zpěvák jen od své smrti v roce 2009 svým dědicům vydělal 2,4 miliardy dolarů, většina přitom pocházela z prodeje dvou aktiv. Správci pozůstalosti v roce 2016 inkasovali 750 milionů dolarů za prodej Jacksonovy poloviny katalogu hudebního vydavatelství Sony/ATV a loni 287 milionů dolarů za podíl ve vydavatelství EMI Music Publishing. A podle zběžného pohledu do současných finančních výkazů Jackson’s Estate to vypadá, že Leaving Neverland se na nich zatím nijak drasticky neprojevuje.
Zpěvákovo impérium pochopitelně stojí a padá s jeho hudbou – a ta je také logicky první na ráně. Řada rozhlasových stanic od Kanady po Nový Zéland opravdu vyřadila jeho hity z rotace, na druhou stranu jeho hlas stále zní z většiny světových rádií, a především na klíčových streamovacích platformách jako Apple Music nebo Spotify (posledně zmíněná služba nedávno opustila svou kontroverzní politiku odstraňování problematických umělců z nabídky).
Ani obří streamovací společnosti, ani Sony/ATV, která stále zprostředkovává vydávání Jacksonových nahrávek, se ale k aktuálním událostem nechtějí vyjadřovat. Zástupce zpěvákovy pozůstalosti nicméně potvrdil, že největší smlouvy – včetně té se Sony – stále platí.
Ačkoli je stále příliš brzy na to, hodnotit, jak Leaving Neverland ovlivní celkovou poslechovost Jacksonových hudebních děl, zatím se zdá, že čísla se buď nemění, nebo rostou. „Nepozorovali jsme zvýšení ani pokles prodejů alb či jednotlivých písní, ale v posledních dvou týdnech se projevil nárůst streamů,“ říká Jim Lidestri, šéf firmy Border City Media, která stojí za hudebním žebříčkem BuzzAngle.
Údaje konkurenční společnosti Nielsen tento trend potvrzují. Zatímco rotace Jacksonových písní v amerických rádiích poklesla o pět procent, on demand audio a video streamy povyrostly o půl procenta, prodeje alb se zvýšily o 3,4 procenta a prodeje písní o 5,8 procenta.
Za tímto nárůstem mohou stát Jacksonovi fanoušci, kteří demonstrativně propagovali poslech jeho hudby namísto sledování Leaving Neverland, anebo prostě staré přísloví, že i špatná reklama je reklama.
Jacksonovy posmrtné honoráře jsou každopádně chráněny proti potenciálním propadům v poslechovosti díky čtvrtmiliardové dohodě loni podepsané se Sony. Ačkoli nahrávací smlouvy často obsahují klauzule, které labelům umožňují smlouvu ukončit, není jasné, jak by se takové kroky aplikovaly v případě zesnulého umělce. Podle odborníků z branže jde o extrémně nepravděpodobný scénář.
„Z čistě obchodní perspektivy je těžké si představit, že Sony Music/Epic Records nebo Sony/ATV rozvážou smlouvu s Michaelem Jacksonem,“ říká zkušený právník z oblasti showbyznysu Bernie Resnick. „Nechme stranou celou debatu, zda se něčeho dopustil, nebo ne. Jako umělec je Michael Jackson králem popu, který má na kontě nejprodávanější album v historii hudebního průmyslu.“
Stejně jako Sony i Sony/ATV nedávno podepsalo dlouhodobý kontrakt s Jacksonovými zástupci. Představa, že by se firma odstřihla od zpěváka, který v 80. letech koupil za 47,5 milionu dolarů původní katalog ATV včetně největších hitů Beatles, aby ji později spojil se Sony, je nanejvýš komplikovaná.
Nehudební licenční smlouvy zůstávají zatím podle všeho beze změn. Authentic Brands Group, která se stará o Jacksonův merchandising, prohlašuje, že nikdo z partnerů žádné smlouvy nevypověděl. Michael Jackson One, tedy artistická show v podání Cirque du Soleil v Mandala Bay v Las Vegas, také pokračuje podle plánu (i když se objevují také petice volající po zrušení show).
Jedinou oblastí, kde se dokument Leaving Neverland stihl na zpěvákově posmrtném jmění negativně projevit, je jeho někdejší rezidence (zmíněná přímo v názvu dokumentu), kde mělo k případným obtěžováním docházet.
V roce 2015 se ranč Neverland prodával za 100 milionů dolarů, během dvou let jeho cena klesla na 67 milionů. Tato částka se aktuálně ještě snížila na 31 milionů dolarů, což značí téměř 70procentní pokles proti počáteční ceně. Ačkoli podle majitelů jde prý pouze o shodu okolností, je nepravděpodobné, že by film HBO neovlivnil cenu nemovitosti.
Dědici mrtvých hvězd musejí najít nové způsoby, jak oslovit jejich publikum i bez nového materiálu. A i když byl Jackson loni se 400 miliony dolarů nejlíp vydělávajícím zesnulým umělcem, právě tohle teď může být ve světle Leaving Neverland to nejtěžší.
Chystaný broadwayský muzikál vycházející z jeho hudby už ohlásil zdržení (byť zřejmě nesouvisející s aktuálním děním), mluvčí muzikálu ovšem potvrdil, že premiéra se plánuje na toto léto. Osud televizního speciálu Michael Jackson’s Halloween z roku 2017, který se měl stát pravidelnou každoroční show, je už méně jasný (zástupce televize CBS nám neposkytl žádné vyjádření).
Objem peněz plynoucích z těchto okrajových aktivit je nicméně v porovnání s příjmy z Jacksonovy hudby zanedbatelný. A to zejména v zahraničí, kde se zpěvák těší obrovské popularitě. Jeho alba Thriller se prodalo kolem 100 milionů kusů, přičemž 66 milionů si koupili fanoušci mimo Spojené státy. Jeho přívrženci jsou navíc odhodláni za svou hvězdou skutečně stát – jak ukázala sledovanost koncertního filmu zveřejněného záměrně v čas premiéry dokumentu.
Mezitím dál zuří etická debata ohledně lidských kvalit umělce versus přínosu jeho díla. Jacksonův odkaz může být navíc v budoucnu kdykoli ještě víc pošramocen, zejména pokud se objeví další obvinění.
Stačí se ale podívat třeba na Elvise Presleyho, který je navzdory obviněním ze sexuálního násilí na ženách po Jacksonovi druhým nejlépe vydělávajícím mrtvým hudebníkem. I on tak potvrzuje, že si některé celebrity přes závažná obvinění z odsouzeníhodných činů dokážou udržet svou atraktivitu pro fanoušky. Dokonce dlouho poté, co opustí tento svět.