Rádiové stanice ve Velké Británii a v Kanadě přestávají hrát Jacksonovu hudbu a tvůrci seriálu Simpsonovi stáhli epizodu, v níž celebrita namluvila jednu z postav. Rodina Michaela Jacksona se momentálně soudí se stanicí HBO o 100 milionů dolarů.

Nový dokument z její produkce Leaving Neverland, z něhož vyplývá, že zpěvák Michael Jackson roky zneužíval malé chlapce, má masivní dopad. Mnohem důležitější je ale zkoumat, co výjimečný, čtyřhodinový snímek ukazuje. Ve výsledku je totiž zlomovým příspěvkem k celé #MeToo debatě.

Středobodem snímku jsou výpovědi dvou mužů, Wadea Robsona a Jamese Safechucka, kterým v době seznámení se zpěvákem bylo sedm, respektive deset let. Oba popisují, jak je na konci 80. let začal zpěvák brát na své světové tour a i s rodinami zvát na svůj ranč Neverland. Tam je učil masturbovat, pouštěl jim porno, prováděl s nimi orální sex i jiné praktiky. Muži se svěřují, že to v dětství nepokládali za zneužívání, Jackson je totiž podle všeho přesvědčil, že jsou v konsenzuálním, láskyplném vztahu. Projevoval se však také jako ukázkový, chladnokrevný manipulátor.

Vydání Forbesu Dycky med!

Chlapce poštvával proti jejich rodinám a vytvářel dojem izolace spojený s psychickým vydíráním. „Půjdeme do vězení a naše životy skončí,“ neváhal používat množné číslo, když mluvil o tom, co by se stalo, kdyby o incidentech chlapci někomu řekli. Byl v tom úspěšný, neboť v nich dokázal vyvolat pocit soucitu a viny. S protichůdnými emocemi potom bojovali celý život. Ve druhé části dokumentu vystupuje jedenáctiletý a později dvaadvacetiletý Wade Robson jako součást Jacksonovy obhajoby v soudních procesech týkajících se incidentů s dětmi. Wade i James se svěřují, že cítili smutek, když Jackson v roce 2009 zemřel.

Dokument ukazuje, že zneužívání je ohromně komplexní problém a že jeho oběti na něj reagují různě. Dlouho jim trvá, než se se zločinem vyrovnají. Vědí, co se stalo, ale nedokážou to formulovat. Posměšné a časté poznámky typu „Proč si vzpomněl/a až teď, po 20 letech?“ či „Proč to nikomu neřekl/a, když se to dělo?“ tak najednou vyznívají jako liché. Dva muži dokážou konečně promluvit, až když je ve vyšším věku sužují úzkosti a deprese, s nimiž si nevědí rady.

Ve druhém plánu ale Leaving Neverland vypráví i o jejich matkách, které podle obětí i jejich rodin nesou rovněž část viny. Ženy se totiž očividně nechaly zcela zaslepit blesky fotoaparátů a luxusem, kterým je zpěvák zahrnoval, a nedokázaly prohlédnout, co se děje často jen několik metrů od jejich ložnice. Jamesova matka se jednou nemohla dostat do zamčeného kina v Neverlandu, kde měl mít Jackson s jejím synem sex, přesto jí to ale podle jejích slov nepřišlo podezřelé. Michaela braly jako nového syna, pro něhož se dokázaly vzdát vlastní rodiny.

Snímek vlastně připomíná terapeutické rodinné sezení, které se nezaměřuje na agresora zpitého neuvěřitelnou mocí, již rád zneužíval. Přesto ukazuje pokřivenou kulturu světových celebrit, na které se nesmí „útočit“ a narušovat tak status quo. Oběti se musí potýkat i s nenávistnými fanoušky, kteří přesně v duchu Jacksonových obhájců smetou každé obvinění se slovy „Ti muži chtějí jen slávu a peníze“.

Dokument Leaving Neverland tak nastiňuje, že někdy je třeba připustit, že modly z plakátů a hitparád byly v reálu někým úplně jiným. Jacksonův nablýskaný hvězdný status už totiž podle všeho pokřivil až příliš mnoho úsudků. Vydělává však pořád – Jacksonovi dědicové včetně tří dětí si od jeho smrti přišli na 2,2 miliardy dolarů, což dokazuje i žebříček nejvýdělečnějších nebožtíků časopisu Forbes, na jehož první příčce se zpěvák od své smrti drží.

Dokument Leaving Neverland je od 8. března k vidění na HBO GO a na HBO poběží 10. a 11. dubna.