Prodloužené víkendy jsou skvělou příležitostí k výletům po Česku. Nejlepší víkendové super jízdy autem jsme už ve Forbesu měli, tak proč tentokrát nezkusit výlet po železnici. Vybrali jsme 9, na kterých se rozhodně nudit nebudete.

 


Za nejkrásnějším nádražím

Letošní ročník ankety Nejkrásnější nádraží vyhrála stanice Nový Jičín město, která nedávno prošla zdařilou rekonstrukcí. Výsledky ankety jsou známy teprve dva dny – pokud jste tak v Novém Jičíně ještě nebyli, může být čerstvé vítězství tím pravým impulzem k návštěvě. Litovat nebudete, protože město i jeho okolí stojí za vidění. Nezapomeňte se projít třeba podél 18. poledníku.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 4:00 | z Brna: 2:30 | z Ostravy: 0:45

 


Ze Zábřehu do Jeseníku

Trať do jedné z nejizolovanějších oblastí Česka stojí za výlet: lesní úseky i výhledy z nejpomalejšího rychlíku jsou pro odpočinkový víkendový výlet jako dělané. Na trati se navíc nachází nejvýše položená rychlíková stanice u nás – Ramzová v 759 metrech nad mořem.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 4:00 | z Brna: 4:00 | z Ostravy: 2:45

 


Železnice Desná

V Olomouckém kraji s jednou šotokuriozitou ještě zůstaneme. Po povodni roku 1997 se zdálo, že tahle lokálka to má spočítané; České dráhy (tehdy ještě i jako správce železniční infrastruktury) tvrdily, že obnova poničené trati se nevyplatí. Obce, které leží podél trati, se však spojily, trať odkoupily, opravily a objednaly zde pravidelnou osobní dopravu u soukromého dopravce.

Trať se stala natolik oblíbenou a využívanou, že letos byla zahájena i její elektrizace a právě tuhle neděli odpoledne se po dlouhé výluce otevře veřejnosti s již hotovými dráty nad kolejemi.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 3:00 | z Brna: 3:00 | z Ostravy: 3:00

 


Jihočeské úzkokolejky

Mezi tipy na zajímavé železniční výlety nesmějí chybět jihočeské úzkokolejky, které provozuje společnost Jindřichohradecké místní dráhy. V 90. letech jim – stejně jako železnici Desná – hrozilo zrušení, dnes jsou však oblíbeným turistickým lákadlem.

Třeba díky nové neobvyklé motorové jednotce přezdívané ponorka. Nebo legendární zastávce Kaproun přímo uprostřed lesa. Přímo tady byl z vlaku vyhozen Jára Cimrman a naleznete tu i jeho pomník.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 2:40 | z Brna: 3:20 | z Ostravy: 6:00

Černovice 7 – „moderni“ vlak JHMD #jhmd

A photo posted by @brestapetr on

 


 Osoblažská úzkokolejka

Jindřichohradecké místní dráhy už znáte nazpaměť? Pak zkuste další úzkokolejku – tentokrát v Moravskoslezském kraji!

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 5:40 | z Brna: 5:00 | z Ostravy: 2:15

Autor fotografie: Marcin Szala, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

 


 Nejvýše položená stanice v ČR

Nejvýše položenou rychlíkovou stanici v Česku – Ramzovou – jsme už zmínili. Ještě výše nad mořem je ale Kubova Huť (995 m). Sem však musíte jen osobákem.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 4:30 | z Brna: 7:20 | z Ostravy: 8:30

Autor fotografie: Sasik2, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

 


 Mekka šotoušů

Přímo na hlavním koridoru mezi Prahou a Olomoucí je nenápadná zastávka Bezpráví. Díky kombinaci vysoké frekvence vlaků, které jí projíždějí, s malebnou okolní krajinou si vysloužila přezdívku „Mekka šotoušů“.

Samotné Bezpráví dokonce ani není samostatnou obcí, ale pouze osadou, která patří k relativně vzdálené obci Sudislav nad Orlicí. Ale pozor, existence zastávky je ohrožena kvůli projektům k napřímení trati a zvýšení maximální rychlosti v jednom z posledních nerekonstruovaných úseků prvního tranzitního koridoru. Proto s výletech pospíchejte, abyste tu ještě stihli vystoupit.

Nemusíte být přitom skalní milovníci vlaků jako tito dva hoši, abyste si výlet pořádně užili. Do vlaku si vezměte třeba kolo a projeďte se po nedaleké cyklostezce přes údolí Tiché Orlice.

Za jak dlouho se sem dostanu… z Prahy: 1:45 | z Brna: 1:45 | z Ostravy: 2:15

 


Šotoromantika, aniž byste opustili velkoměsto

Pro Pražany, kterým se nechce jezdit daleko, tu máme jeden tip. Po trati přezdívané Pražský Semmering (její charakter nápadně připomíná rakouskou horskou trať Semmering ze seznamu UNESCO) jezdí o víkendu každé dvě hodiny linka Pražské integrované dopravy S65 z nenápadné zastávky Na Knížecí (nad jedním z vestibulů stanice metra Anděl) až do Rudné.

Cestou vás čeká jízda po historickém viaduktu s výhledem na Prahu, skály na Žvahově, Dalejské údolí nebo přírodní park Košíře-Motol. Poslední zastávkou na území Prahy je stanice Praha-Zličín přímo u tramvajové konečné Sídliště Řepy. Pokud tu vystoupíte, nepotřebujete jinou jízdenku kromě klasické pražské tramvajenky.

Za jak dlouho se sem dostanu…
z Prahy: (neopustíte Prahu) | z Brna: 2:40 | z Ostravy: 3:15

 


Posázavský pacifik

Středočeská legenda mezi tratěmi – Posázavský pacifik – nabízí hodně k vidění. Za zmínku stojí Žampašský viadukt a nespočet dalších mostů nebo tunelů. Před státním svátkem ale dávejte pozor na výluku – končí až v noci z pondělka na úterý.

Za jak dlouho se sem dostanu…
z Prahy: (vyjíždí z Prahy) | z Brna: 2:40 | z Ostravy: 3:15

 


Přejeme hezký víkend a co nejméně mimořádných výluk na železnici. Vždycky se ale hodí aplikace Můj vlak, NaVlak, Babitron nebo diskusní fórum K-Report.

Autor úvodní fotografie: uživatel Flickru Thomas (licence CC BY-ND 2.0)