skip to main content
Koronavirus

Co se dneškem mění? Ultimátní shrnutí pro všechny, kteří už ztratili přehled

Pokud se vám v posledních týdnech pravidla opatření pletou stejně jako jména bývalých ministrů zdravotnictví, pak nezoufejte. Jsme na tom stejně.

A proto jsme sami pro sebe (a tak trochu i pro vás) sestavili velký přehled aktuálních koronavirových „do’s and don’ts“.

Nošení roušek

Roušky by se nadále měly nosit ve všech vnitřních prostorách staveb, samozřejmě s výjimkou bydliště nebo aktuálního ubytování (např. hotelový pokoj).

Na všech ostatních veřejných venkovních místech se pak musí nosit pouze tam, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry – pokud se tedy nejedná o členy jedné domácnosti.

Shrnutí? Roušky a respirátory už na poloprázdné ulici či v parku nosit nemusíte, ale mějte je vždy po ruce, pokud by se k vám někdo přiblížil.

Očkování

Reklama

Od minulého týdne se na vakcínu může registrovat věková skupina 30+. Lidé ve věku od 16 do 29 let se pak budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června.

Restaurace

V pondělí se obnoví i provoz restaurací ve vnitřních prostorách. Ale pozor, pouze za dodržení určitých podmínek: hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení, nejvýše však čtyři u stolu. Více hostů bude moci být usazeno u stolu s deseti a více místy.

Mezi skupinami čtyř zákazníků, kromě členů jedné domácnosti, musí být odstupy 1,5 metru. Pokud nebudete konzumovat jídlo, pak musíte mít u stolu nasazenou roušku či respirátor.

Pro vstup se také budete muset prokázat negativním testem či samotestem, potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Výjimku mají děti do šesti let. A jestli jste doufali v poslech živé hudby, ta v podnicích zatím stále není povolena.

Hotely a penziony

Mohou ubytovávat bez omezení kapacity, hosté při příjezdu musí prokázat bezinfekčnost.

Obchody

Všechny obchody mohou být otevřené od 5:00 do 22:00. Povinné zavíračky se samozřejmě nadále netýkají čerpacích stanic, nonstop lékáren, prodejen na nádražích a letištích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a některých stravovacích služeb.

Plně fungovat mohou farmářská tržiště.

Kulturní a další akce

Organizovaných akcí se může zúčastnit maximálně deset lidí, s respirátorem/rouškou a potvrzením o bezinfekčnosti až 75 lidí uvnitř či 150 venku. Na kongresy a vzdělávací akce může přijít až 250 lidí při zachování maximálně padesátiprocentní obsazenosti sálu.

Reklama

Sportovní utkání a hudební, divadelní, filmová a jiná představení se mohou konat venku i uvnitř, obsazena může být maximálně polovina míst k sezení a počet diváků nesmí být vyšší než 500 lidí uvnitř či 1000 venku.

Stejně jako u výše uvedených nařízení platí, že každý musí mít po celou dobu akce respirátor a potvrzení o bezinfekčnosti. Mezi diváky musí být vždy volné sedadlo, je zakázáno jíst a pít.

Muzea, galerie a památky

Podmínkou pro vstup je, aby měl každý návštěvník uvnitř k dispozici patnáct metrů čtverečních plochy. Musí mít také respirátor/roušku a udržovat rozestupy.

Kluby a diskotéky

A teď jedno bizarní nařízení. Otevřou se sice hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky… Ale nebude se v nich smět tancovat. Dobře se bavte!

Kadeřnictví a péče o tělo

Kadeřnictví, pedikúra, manikúra, solária, kosmetické, masérské a obdobné služby mohou fungovat systémem 1 : 1 : 1, tedy jeden poskytovatel na jednoho zákazníka v jeden čas. Zákazník opět musí mít potvrzení o bezinfekčnosti, případně může využít samotest přímo v provozovně.

Bazény, koupaliště, wellness, sauny

Bazény jsou zpátky. A bude v nich spousta místa. Platí totiž limit jednoho člověka na patnáct metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její blízkosti. Nutná bude ochrana dýchacích cest při vstupu či v odpočinkových zónách. Respirátor nemusíte mít pouze ve vodě.

V saunách či solných jeskyních bude moci být kapacita naplněna pouze do třiceti procent. Při vstupu se opět budou návštěvníci muset prokázat negativním testem z oficiálního odběrového místa, potvrzením o očkování či o prodělané nemoci v posledních 180 dnech.

Sport

Stejně jako u bazénů bude ve vnitřních sportovištích platit limit jednoho člověka na patnáct metrů čtverečních.

Úřady

Fungují bez omezení ve standardních úředních hodinách.

Školy a školky

Školky jsou otevřené pro všechny děti a ve všech krajích. Děti se netestují a nemusí nosit roušky.

Základní školy jsou také otevřeny ve všech krajích, běžný režim výuky platí pro žáky prvního i druhého stupně. Podmínkou pro přítomnost ve škole je však negativní test na covid-19. Na prvním stupni je povinné testování jednou týdně, na druhém stupni dvakrát týdně.

Střední školy, vyšší odborné školy a konzervatoře mohou být otevřené pro prezenční výuku. Vysoké školy mohou mít praktickou i teoretickou výuku. Vzhledem k začínajícímu zkouškovému se ale žáci do lavic před létem nevrátí.

Reklama
Reklama