Tim Cook a Steve Jobs k sobě měli blíž, než jste si doteď možná mysleli. Část svých jater byste totiž asi jen tak někomu nedali, ne? V nové knize o zakladateli Applu se dočtete, že přesně s touhle nabídkou Tim Cook za Jobsem v roce 2009 přišel.

Kniha se jmenuje Becoming Steve Jobs, vyjít by měla v druhé polovině března a napsali ji novináři Brent Schlender a Rick Tetzeli. Zatím není úplně jasné, co všechno v ní bude, na internet se už ale dostávají drobné ukázky a první ohlasy na ně. Největší reakci zatím vyvolala zpráva o Cookově nečekaném návrhu.

BecomingSJ done

K tomu, aby Jobsovi kus svých jater nabídl, se údajně rozhodl v době, kdy bylo jasné, že jeho šéf nutně potřebuje jejich transplantaci, ale nikdo nevěděl, jestli na ni bude mít nárok (Jobs se totiž už dřív léčil s rakovinou slinivky břišní a riziko, že se u něj rakovina vrátí, bylo vysoké, což ho v pořadníku na nová játra dost znevýhodňovalo). Cook v té době údajně zjistil, že má stejně vzácnou krevní skupinu jako Jobs, a dobrovolně absolvoval sérii vyšetření, aby si potvrdil, že by pro něj byl vhodným dárcem. Játra patří mezi tzv. regenerativní orgány a to znamená, že je možné darovat jen jejich část. Ta v těle příjemce – stejně jako ta zbylá část v těle dárce – jednoduše doroste.

Všechny testy vyšly pozitivně, možná transplantace se ale zasekla na Jobsovi. Ten totiž Cooka údajně nenechal jeho nabídku ani doříct a rezolutně ji odmítl. Tim Cook k tomu v nové knize říká: „Sobecký člověk vám takhle neodpoví. Představte si muže, který umírá, a vy mu nabídnete, že by se mohl uzdravit. Řekl jsem: ‚Podívej se, Steve, jsem úplně zdravý, byl jsem na prohlídce, tady je lékařská zpráva. Můžu to podstoupit a nevystavuju se riziku, budu v pořádku,‘ a on to ani nezvážil. Neřekl: ‚Jsi si jistý, že do toho chceš jít?‘ nebo ‚Nechám si to projít hlavou,‘ řekl přímo: ‚Ne, nikdy tě to nenechám udělat! V žádném případě!‘ Skoro vyskočil z postele, když mi odpověděl, a to bylo v době, kdy mu bylo opravdu mizerně. Steve na mě křičel snad jen čtyřikrát nebo pětkrát za těch 13 let, co jsme se znali, a tohle byl jeden z těch případů.“

Tim Cook nahradil Steva Jobse v čele Applu o dva roky později, v srpnu 2011. Dva měsíce nato Jobs zemřel kvůli rakovinným metastázím, které se mu rozšířily do celého těla.


 Čtěte taky:

Apple Watch jsou první dítě Tima Cooka. Teď se ukáže, jak si v čele Applu vede