Musíte si všechno zapsat? Nebo spíš patříte mezi lidi, kteří neustále něco hledají, od klíčů po důležité doklady?

Naše paměť se pohybuje na určité sinusoidě, někdy máme vysloveně výpadky. Souvisí to nejen s věkem, ale také únavou a informační přehlceností. Cítíte, že zapomínáte stále víc, ale netrpíte ani kocovinou, ani neurologickou diagnózou? Pak je čas na trénink.

Mnemotechnické pomůcky

Čím je informace, kterou potřebujete v mysli uchovat, složitější, tím důležitější je mít se obrazně o co opřít. Mnemotechnické pomůcky fungují jako slovní nebo obrazová konstrukce, čím kreativnější, tím lepší. Nejzářnějším příkladem je „befeleme pes se veze“, díky čemuž jsme si zapamatovali už na základní škole, které že to jsou ty obojetné souhlásky.

Učit se, učit se, učit se

Aby paměť fungovala, potřebuje mozek mentální potravu. Tu získává v podobě nových učebních procesů. Neznělo náhodou jedno z vašich novoročních předsevzetí, že se naučíte hrát na ukulele nebo základy japonštiny?

Bez kvalitního spánku to nepůjde

Vědci z univerzity v Berkeley zkoumali souvztažnost mezi chatrnou pamětí seniorů a spánkem. Zjistili, že výpadky v mysli byly často způsobeny špatným nočním odpočinkem. Dospělý člověk potřebuje v průměru omílaných osm hodin spánku, někdo o dvě hodiny více, jiný zase méně. Potřebujete se naučit na zkoušku nebo si něco důležitého zapamatovat? Přečtěte si to před spaním, mozek si pak informaci dobře uloží.

A zase ten sport

Studie lékaře Davida Jacobse z Minnesoty potvrzují, že ti, kdo se v mládí pravidelně věnovali sportu (ideálně cvičení na principu kardio), se pak po 45. roce života mohli snáz naučit něco nového.

Strava jako pomocník

Vše v našem těle je do určité míry provázané. Kvalitní spánek, pohyb a zdravá strava zlepší nejen kondici těla, ale i psychiky. Zároveň zelený čaj, mořské ryby, ořechy a olivový olej povzbudí schopnost pamatovat si.

Vizualizace

Důležitou novou informaci si snažte s něčím vizualizovat. Čím silnější vjem bude, tím více se vám obtiskne to, co si potřebujete zapamatovat, do mysli.

Společnost

Pandemie tomu moc nepřeje, ale několik studií poukazuje na to, že emoce, které zažíváme v kontaktu s dalšími lidmi, hrají pozitivní úlohu pro naši paměť. Zatím to můžeme trénovat alespoň na videohovorech.