Svět se žene neúprosně, a tak se občas stane, že něco děláme tradičně, ale ono to nemusí už být správně. Třeba životopisy. Existuje mnoho návodů, jak je sepsat, ale když je dodržíte, nejste s výsledkem nakonec spokojení. Většina návodů se totiž podřizuje nezáživným korporátním pravidlům.

Přitom váš životopis mluví za vás, ještě předtím než vás potencionální zaměstnavatelé vůbec uvidí. Na jeho základě si o vás udělají první dojem a následně vám třeba mohou nabídnou práci.

Čtěte také: Proč klasickým životopisům odzvonilo a na co se jako HR manažerka ptám?

Takže si uvědomte, že jste jedinečný a schopný člověk. Ale nikdo si toho ani nevšimne, pokud předložíte životopis stejný, jako dalších tisíc lidí. Pokud chcete, abyste v tom kvantu zaujali, je dobré se v některých věcech odlišit, jako například některé věci do svého životopisu rozhodně přidat a některé zase rychle smazat a zapomenou na to, že jste to už někomu posílali.

Co do životopisu přidat:

1. Osobní odkaz

Tohle je základ a taky něco, co by se mělo prolínat celým vaším CV, nemusíte dělat úplnou revoluci, ale snažte se, aby i z téhle stručné prezentace vašich pracovních zkušeností bylo aspoň trochu znát, kdo jste.

2. Celé věty

Pokud to po vás případný nový zaměstnavatel vyloženě nevyžaduje, je lepší životopis nepsat v bodech, ale celých větách. Díky tomu se vám snáze povede naplnit předchozí bod. Co o sobě napíšete může být stěžejní, vyhněte se ale korporátnímu, sekanému a nudnému jazyku.

3. Vysvětlení

Pokaždé, když jste změnili zaměstnání (to podstatné, dávné a nerelevantní pozice nemusíte vůbec zmiňovat, soustřeďte se jen na to důležité)  je dobré uvést proč. Například tímto způsobem :

Analytik 2012 – 2016
Firma (název) je rodinná firma s takovým a takovým ročním obratem, zaměřená na výrobu dynamitu. Staral jsem se o program kontroly zásob. Pracovat jsem v ní začal, když firma otevřela pobočku v Praze a hledala nové lidi a můj předchozí zaměstnavatel v té době začínal krachovat.

4. Úspěchy

Spíš než na vaše povinnosti a úkoly zaměřte na to, co se vám povedlo a v čem jste vynikli. I tím ukážete svou jedinečnost.

5. LinkedIn

Na internetu je dnes všechno, proto pokud existuje všemi uznávaná profesní stránka, je dobré si na ní založit profil. Přesně taková stránka existuje a jmenuje se LinkedIn. Takže pokud na ní ještě nejste, napravte to a do životopisu do uveďte. Vás případný zaměstnavatel si tam o vás bude moci leccos zjistit a vy to nebudete muset nudně vyjmenovávat.

Věci, které byste měli rozhodně vymazat

1. Adresu

V době, kdy se všechno řeší přes e-mail nebo telefon, není potřeba psát, kde bydlíte.  Téměř nikdo z práce vám nebude posílat dopisy. Stačí, když uvedete v jakém městě žijete a zbytek si nechte pro sebe.

2. Nevhodnou e-mailovou adresu

I když vám radíme, abyste působili osobitě, tak byste měli zůstat profesionální. Takže adresa beruska123@gmail.com není ideální. Tu si nechte pro sebe, pro profesní účely si založte účet s vaším opravdovým jménem a příjmením.

3. Měsíc, kdy jste začali a skončili v předchozí práci

Stačí, když do svého resumé napíšete roky. Není potřeba se zaměřovat i na měsíce.

4. Generický popis firem, pro které jste pracovali

I tady platí – používejte vlastní popis. Zapomeňte na oficiální prezentace vašich zaměstnavatelů, i pro ty platí, že jsou většinou nezáživné. Vždy je lepší napsat, jak to vidíte vy.

5. Samochválu

Odolejte touze chválit se způsobem: „Jsem chytrý a schopný člověk, který se zaměřuje na marketing.“ Nemáte právo hodnotit, jestli a jak jste chytří. Každý kdo se s vámi u pohovoru setká se rozhodne sám na základě toho, jaký životopis mu pošlete a jaký dojem uděláte u pohovoru.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka