Byznysu s léčebnou marihuanou se v USA daří, o čemž svědčí i loňské tržby – ty se vyšplhaly na 130 miliard dolarů, což je o dvacet miliard více než předloni. A do roku 2020 by se měly zisky dokonce zčtyřnásobit. Atraktivitu multimiliardového „zeleného“ trhu začíná objevovat čím dál víc podnikatelů a v oboru začínají rezonovat jména, která byste tady nejspíš nečekali.

O popularitě konopí svědčí fakt, že se k jeho legalizaci přiklání stále více amerických států. Aktuálně jich je pětadvacet včetně Colorada, které rekreační kouření povolilo před třemi lety a které si za svou podnikatelskou základnu zvolila jedna z těch nečekaných person – rapper Snoop Dogg.

Americká hudební celebrita se snaží na marihuanovém boomu vydělat tím, že vytvořila sérii konopných produktů – čokolád, ovocných žvýkaček a jiných věcí s názvem Leafs by Snoop. „V mých produktech se odráží zkušenost, kterou mám s tou nejkvalitnější trávou,“ láká Snoop Dogg na své výrobky, které vytvořil pod licencí značky Beyond Broadway. Sám značku nemůže vlastnit, protože není obyvatel Colorada.

Čtěte také: Bob Marley je tváří globální značky marihuany. A Jamajka se bouří

To však nic nemění na jeho přesvědčení. „Marihuana je zdrojem klidu, míru a lásky a navíc nás všechny propojuje,“ tvrdí. „Dvacet let stojím v čele tohoto hnutí a teď jsem i mistrem marihuany. Lidé můžou věřit, že jsem vybral ty nejlepší a nejčerstvější produkty na trhu.“

Také rapper Wiz Khalifa začátkem letošního roku oznámil, že má v plánu přeprodávat konopí a nejen ho kouřit. Navázal spolupráci se stejnojmenou firmou jako jeho kolega z branže Dogg a uvedl vlastní řadu marihuany pod jménem Khalifa Kush nebo také Wiz Khalifa OG. Tím, že ho marihuana inspiruje při skládání písní, se nijak netají. Naopak, jeho nové album má „trávu“ dokonce i v názvu – Rolling Papers 2: The Weed Album.

Pozitivní zkušenost s užíváním konopí má i herečka Whoopi Goldberg, která vymyslela společně s podnikatelkou Mayou Elisabeth kosmetiku přinášející úlevu v průběhu periody. „Léčebná řada Whoopi & Maya je inspirovaná mou vlastní zkušeností. Dlouhá léta jsem trpěla bolestivou menstruací a marihuana bylo to jediné, co mi přinášelo úlevu,“ vysvětluje Goldberg svůj podnikatelský záměr.

Čtěte také: Proč Paul McCartney po sedmdesátce už nekouří trávu a staví se na hlavu

Dalším milovníkem marihuany je herec Woody Harrelson, který si nedávno zahrál v úspěšném seriálu Temný případ (21. nejlepší seriál ČSFD). Chce, aby její užívání nebylo zločinem a věří, že se mu jednou podaří otevřít lékárnu s léčebnou marihuanou v jeho domovině na Havaji.

„Obchodní příležitosti jsou jako autobus, vždycky přijede další,“ říká s oblibou Sir Richard Branson, 281. nejbohatší člověk planety. Tentokrát britský miliardář a zakladatel společnosti Virgin Group odhalil potenciál THC a v minulém roce investoval do společnosti Sidecar. Ta by měla mimo jiné dovážet konopí z lékáren pacientům až do jejich domovů.