Biohacking je kombinací umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Jeho cílem je optimalizace individuální biologie člověka pomocí principů a postupů pomáhajících kontrolovat naše zdraví, biologii, a tedy i náladu, výkon a náš život celkově. 

Jednou z nejoblíbenějších vychytávek poslední doby, která nám s obecným vylepšováním sebe sama a zlepšováním kvality spánku pomáhá, je prsten Oura Ring. Ten se poslední měsíce těší velkému zájmu investorů, kteří vynakládají nemalé prostředky na další vývoj jeho obdivuhodných funkcí. 

Na seznam lidí investujících do slibné budoucnosti finské společnosti Oura Health nově přibylo i české jméno miliardáře Karla Komárka, který jí teď spolu s dalšími investory posílá 100 milionů dolarů, v přepočtu tedy asi dvě miliardy korun. Chce tak pomoci s dalším vylepšením jeho funkcí, kam nyní patří například i schopnost odhalit příznaky nemoci covid-19.

Oura Ring před lety začínal jako pouhý módní doplněk s pár chytrými funkcemi, jako je měření tělesné teploty nebo tepu při spánku či sportu. Za poslední rok jej autoři vylepšili natolik, že aktuálně podle nich dokáže detekovat symptomy nového koronaviru už s třídenním předstihem. 

Jak napsal server Seznam Zprávy, kola financování série C se zúčastnila řada velkých investorů z oblasti zdravotnictví, včetně společností The Chernin Group a Elysian Park, investiční odnože baseballového týmu LA Dodgers, nebo singapurského gigantu Temasek.

Na investici se významně podílel i americký fond Jazz Venture Partners, v němž je jedním z největších partnerů tuzemský byznysmen Karel Komárek, respektive jeho skupina KKCG. 

„Kromě toho, že jsme jedním z největších tzv. Limited Partners, jsme zároveň strategickým partnerem fondu Jazz pro Evropu. Zainvestovali jsme přes skupinu KKCG a pan Komárek je členem Advisory Boardu. Někdy koinvestuje i sám napřímo,“ uvedla pro Seznam Zprávy ředitelka komunikace skupiny KKCG Dana Dvořáková.

Společnost Oura byla jednou z vůbec prvních, které trhu představily tzv. wearables, tedy elektronická zařízení, která uživatelé nosí na svém těle. První verzi svého chytrého prstenu začala prodávat v roce 2015, kdy bylo jeho hlavním záměrem sledovat tělesné funkce především ve spánku. 

Kromě toho, že umí analyzovat spánek, dokáže i odhadnout míru vaší připravenosti na vše, co vás ten den čeká. Když máte například velký výkyv ve svém HRV nebo se kvalita vašeho spánku změní, řekne vám, abyste si dnes dali přestávku. Jindy vám naopak řekne, že jste připraveni si dát pořádně do těla.

K prstenu je přehledná mobilní aplikace, která vám data z noci ihned vyhodnotí. Díky širokému záběru funkcí pomáhá lépe pochopit kvalitu vašeho spánku a jeho dlouhodobé trendy. Člověk tak může například i vypozorovat, zdali je dlouhodobě ve stresu a jak stres ovlivňuje jeho spánek a následně i celý jeho den.

Jak Oura funguje

Po probuzení vám mobilní aplikace zobrazí odhadované skóre vašeho spánku na škále od 0 do 100. To zahrnuje, jak dlouho jste byli v jednotlivých fázích spánku, jak jste na tom s regenerací i s mírou stresu.

Oura získává vaše biometrické údaje skrze senzory tepové frekvence, ze které se odvozuje variabilita srdeční frekvence (pulzní oxymetr), teploty na povrchu vašeho prstu (teploměr) a vašeho pohybu (akcelerometr).

Díky údajům naměřeným během spánku pak Oura ve spojení s mobilní aplikací odhadne, kolik času jste strávili v jaké části spánku (lehký spánek, REM, hluboký spánek, popřípadě fáze, kdy jste vzhůru). 

Nejzajímavější funkcí prstenu je jeho schopnost vyhodnotit průměrnou hodnotu za noc v porovnání s vaším dlouhodobým průměrem a zároveň ukázat vaši nejnižší noční hodnotu tepové frekvence a čas, kdy během noci nastalo minimum.

Zjednodušeně, čím dříve dosáhnete minima, tím lépe. Znamená to totiž, že vaše tělo i mysl byly v klidu a bez problému jste usnuli. 

V opačném případě je to známka toho, že vaše mysl či tělo jsou rozrušené a tělo se nedokázalo tak rychle a efektivně přepnout ze sympatického (aktivního) do parasympatického (odpočinkového) módu.

Díky HRV lze tedy ráno zjistit hladinu stresu. I když má každý člověk své individuální HRV, tak obecně platí, že čím nižší HRV, tím je přechod z aktivního módu do odpočinkového pomalejší a vaše tělo je tak pod stresem. 

Oura Ring momentálně používají především biohackeři, sportovci, ale i podnikatelé, manažeři a obecně lidé, kteří potřebují být ve svém povolání vysoce výkonní. Cena se pohybuje mezi šesti a dvanácti tisíci korunami.