skip to main content

Co znamená obří deal s Disneym pro jmění Ruperta Murdocha

Je to oficiální! Přesně dvě minuty po středeční půlnoci se 71,3miliardový obchod mezi mediálními giganty Disneym a 21st Century Fox, který se ladí už déle než rok, podařilo dotáhnout do konce.

Disney s posledním podpisem získal nejen filmové a televizní studio 20th Century Fox, kabelovky FX a National Geographic, indický mediální konglomerát Star India, ale taky dalších 30 procent ve streamovací službě Hulu nebo filmová práva na série X-Men a Fantastická čtyřka.

Ze zbytků 21st Century Fox pak vznikl následovník Fox Corporation, který zahrnuje ostatní Murdochovy americké stanice, včetně nejvlivnější konzervativní televize Fox News a řady sportovních kanálů.

Reklama

Co ale celá transakce znamená pro samotného Murdocha? Australský rodák a mediální tycoon založil 21st Century Fox před pěti lety, když vyčlenil televizní a filmová aktiva ze svého nadnárodního masmediálního holdingu News Corp. do zvláštní společnosti.

Jmění Ruperta Murdocha, který si v  „novém Foxu“ drží post výkonného spolupředsedy představenstva, mělo podle odhadů Forbesu ve středu v poledne, tedy 12 hodin po dokončení dealu, hodnotu přibližně 18,4 miliardy dolarů. To je o 4,3 miliardy víc než v prosinci 2017, před oznámením prodeje 21st Century Fox.

Předplatné Forbesu
KUP TEĎ!
9/2021
Reklama

Až do finalizace smlouvy představovala nejvýstavnější kus Murdochova majetku právě jeho procenta v 21st Century Fox: 17procentní podíl měl na svém vrcholu v půlce března hodnotu 13,3 miliardy dolarů. Teď se rozdělil mezi akcie v Disneym a Fox Corp., a to tak, že za každou akcii, kterou držel v 21st Century Fox, dostal Murdoch v úterý v novém Foxu třetinu akcie. Magnát měl rovněž možnost vyměnit akcie 21st Century za akcie v Disneym (v době publikace článku se obchodují kolem 107 dolarů za kus) nebo brát hotovost, a to v poměru 51,57 dolaru za akcii. Americký Forbes při výpočtu aktuálního Murdochova jmění vycházel z toho, že mogul si zvolil spíš akcie Disneyho než cash. (To by se mělo ještě projevit v záznamech americké Komise pro kontrolu cenných papírů).

Za předpokladu, že Murdoch bral všechny cenné papíry, které mu byly v rámci transakce nabídnuty, teď vlastní akcie Disneyho v hodnotě 10,5 miliardy dolarů. Jeho 39procentní podíl ve Fox Corp. pak činí 4,2 miliardy. Zbytek jeho jmění pochází z podílu ve společnosti News Corp., která vlastní americké deníky Wall Street Journal, New York Post nebo londýnské Times. Murdoch investoval taky do nemovitostí nebo umění.

Když to sečteme, magnát sice ztratil na manažerském vlivu – žádnou oficiální pozici pro něj v Disneym nechystají -, ale co se peněz týče, vychází z celého obchodu vítězně. Analytici navíc předpovídají, že Murdochovo jmění bude růst dál.

„Nový Fox si drží dobrou pozici mezi tradičními mediálními holdingy díky svému strategickému zaměření na sport a zpravodajství s minimálním důrazem na zábavní tvorbu,“ napsali nedávno ve své prognóze analytici UBS John Hodulik, Charlie Constanzo a Batya Levi. Věří, že příjmy i zisk EBITDA budou v případě Fox News, zlatého vejce nového Foxu, dál růst – hlavním argumentem jsou blížící se prezidentské volby v roce 2020.

Na druhé straně Disney, který vlastní studia Marvel, Pixar, Lucasfilm a nový košík duševního vlastnictví po Foxu (včetně Simpsonových, Akt X nebo filmové série Deadpool), je na té nejlepší cestě stát se ještě dominantnějším hráčem Hollywoodu. Nakoupené značky může Disney využít k navýšení příjmů ze zábavních parků, merchandisingu, prodejů vstupenek a tak dále. Zároveň mohou staré pořady Foxu doplnit obsah chystané streamovací služby Disney+ pro děti a celé rodiny, se kterou chce studio s Bobem Igerem v čele konkurovat Netflixu a stát se důležitým hráčem i v zábavě on-demand.

Reklama
Reklama