V menu snad všech kaváren najdete v létě alespoň nějakou studenou variantu kávy, někdy se člověk může v nabídce dokonce i ztratit. Pokud si nejste jistí, co je co v nápojovém lístku, je vždycky nejlepší zeptat se obsluhy. Na různých místech jsou totiž kávové nápoje rozdílné, neexistuje žádná oficiální terminologie a receptury. Pokud se ale ptát nechcete, snad pomůže manuál, „co by mohlo být co“ v ledových kávách.

Ledová káva

To je obecný pojem, který nejčastěji označuje studené nápoje obsahující kávu, led a/nebo mléko. Když k nám přijde host a chce ledovou kávu, nejspíš se ho zeptám na jeho představu, co by si dal, a podle toho to vymyslíme. Nejčastěji si pod tím naši hosté představují ledové latté, tedy nápoj z espressa a mléka, nabízíme ale i čistou ledovou filtrovanou kávu.

Čtěte také: Válka bublinek. Proč jsme všichni začali pít prosecco a už nechceme šampaňské 

Ledové kávy na bázi espressa

Skoro všechny nápoje založené na espressu existují i ve studené variantě. Objednat si můžete čistě espresso na ledu (jen nebude tak koncentrované a chuťově zajímavé jako teplá varianta), existuje iced nebo ledové cappuccino a pak asi nejoblíbenější klasický drink – ledové latté.

Ledové (iced) latté je objemově největší ze zmíněných nápojů. Nejčastěji ho dostanete ve vysoké sklenici, ve které uvidíte tmavý pruh espressa a bílý pruh mléka. Protože se do něj používá poměrně dost mléka (cca 200 ml) a do espressa se rozpouští led, je chuť kávy méně výrazná. Někde ho proto připravují z doubleshot espressa, jinde dohánějí chutě různými sirupy nebo příchutěmi.

Ledové (iced) cappuccino je opět espresso připravené na led, ale zalité našlehaným mlékem v menším objemu (cca 100 ml mléka) a espresso se v něm drží navrchu.

S espressem si ještě můžete objednat něco, co je mezi dezertem, koktejlem a nápojem – affogato. To je espresso přelité přes kopeček nejčastěji smetanové zmrzliny. Sladká zmrzlina se rozpouští do koncentrovaného espressa a to zároveň zmrzlinu ochucuje. Tahle kombinace je prostě takový guilty pleasure.

Frappé

Často v nápojových lístcích narazíte na frappé. To se podle klasické receptury připravuje v shakeru z instantní kávy, vody, ledu a cukru, případně mléka. Po vyšejkrování vznikne nápoj s bohatou pěnou a krémovou texturou. Instantní káva není povětšinou valné kvality a často se nahrazuje espressem. Zde se vlastně dostáváme k tzv. espresso shakeratu, které je ale spíše menšího objemu.

Cold brew/drip

Kávový hit posledních let – káva, která se připravuje různými filtračními způsoby za studena. To znamená, že necháte mletou kávu extrahovat ve studené vodě nebo přes ni necháte velmi pomalu, nejčastěji 12—48 hodin, překapávat studenou vodu a pak filtrujete. Podstatné je, že studená voda a dlouhá extrakce z kávy vytahují jiné chuti a aromata než klasická příprava. Hlavně tělo a textura bývají hutnější a místy až likérové.

Obecně je nejlepší cold brew právě z káv, které jsou výrazně citrusové nebo chutnají po bobulovitém ovoci, naopak z takových těch čokoládových a kakaových nic moc zajímavého většinou nedostanete. Zkrátka ale chutná jinak než vychlazená klasická filtrovaná káva, i když je připravíte obě ze stejné kávy. Někde ho čepují přímo do sklenice, někde ho dostanete zavíčkovaný v lahvi.

Aktuální hit je nitro cold brew, které si kromě amerického Starbucksu můžete dát třeba i u našeho chystaného stánku ve street food pop-upu Manifesto, který se otevírá už tento pátek. To je cold brew sycené dusíkem, díky kterému je nápoj sladší a krémovější. Bublinky dusíku jsou totiž mnohem menší a početnější než klasické CO2, takže nápoj je lehčí a vytváří jakoby lávový efekt, který můžete znát z guinnessu. Prostě to nejlepší z kávy a limonády.

Ledový filtr

Ledový filtr nebo spisovně ledová filtrovaná káva je káva, kterou barista překapal buď přímo na led, nebo horkou prudce zchladil. Často se proto servíruje s ledovými kostkami a někdy s plátkem citrusu, aby byla chuť ještě více osvěžující. Pokud máte rádi filtrovanou kávu pro její lehkost a sladkost, je to nápoj pro vás. Osvěží, oproti mléčným kávovým nápojům není sytá a spolehlivě zchladí třeba jako dobrý ledový čaj.

Může být připravená i dopředu a lze ji skladovat v ledničce, což se hodí třeba doma, ale tady si dávejte pozor, aby ke kávě nemohl kyslík – tedy lahev plňte úplně až po okraj, zavřete ji a horkou kávu poté prudce zchlaďte třeba v umyvadle s ledovou vodou.

Espresso tonic

To už je kávový koktejl, ale protože patří už roky k nejoblíbenějším letním kávovým drinkům, najdete ho v průvodci pro jistotu také.

Do sklenice s tonikem a ledem nalije barista espresso, které zůstane „sedět“ pěkně na vrchu sklenice. (Pozor, při zamíchání hodně pění, tak nejdřív upít, pokud nechcete prosit o ubrousek navíc). Hořkosladká chuť toniku nějak zázračně funguje s hladkou chutí kávy a dohromady je to osvěžující nakopávač.

Ledová irská káva

To už není tak běžný koktejl, ale děláme ho nejen my, tak abyste věděli, co vás čeká. Klasická irská káva je oslazená horká káva s whisky s „čepicí“ ze šlehačky, která jí dodává jemnost. A ledová je logicky připravená z kávy ledové, a proto je to koktejl ideální na letní večer.

V poslední době je v kavárnách trend připravovat i různé koktejly na kávové bázi, a proto nezapomeňte nakouknout do kávových specialit daného podniku. U nás v Šálku jsme vymysleli nápoj, kterému zůstal pracovní název Caferol. Je to kombinace kávy, Campari, zázvorového piva a ovocný twist tomu dodává pomerančový likér Grand Marnier a citronová šťáva.