skip to main content
Koronavirus

Brzy bude sedm tisíc nakažených denně. Je to epidemie neočkovaných, řekl Vojtěch

Počet nakažených koronavirem se v pondělí zastavil na znepokojivém čísle 4 262 a počet hospitalizovaných současně vystoupal na 1 055, což je nejvyšší údaj od května. Epidemie v České republice opět nabírá na obrátkách a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch proto v úterý uspořádal tiskovou konferenci, na které oznámil, na co se musejí Češi v nejbližších dnech a týdnech připravit.

„Epidemie se nyní stává především epidemií neočkovaných, to je fakt. Většina nově diagnostikovaných jsou neočkovaní lidé a většina z hospitalizovaných v těžkém stavu jsou taktéž neočkovaní,“ uvedl ministr. Konkrétně podle něj neočkovaní tvoří asi 80 procent všech nakažených. A to přesto, že je jich v republice už méně než očkovaných. V Česku je totiž plně naočkovaných více než šest milionů lidí.

Není to ale dost. Právě vyšší proočkovanost je podle ministra zdravotnictví cestou zpátky do běžného života bez přísných opatření. Vyzval také ty, kteří už jsou naočkovaní, aby si šli i pro třetí, podpůrnou dávku. „Nechceme nikoho šikanovat, děláme to proto, abychom ochránili zdraví a životy našich lidí, abychom ochránili nemocnice před opětovným zahlcením,“ uvedl ministr na konferenci.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, který na konferenci také vystoupil, upozornil, že epidemie roste strmým tempem a reprodukční číslo se blíží dvojce. Dodal, že se blíží doba, kdy denní přírůstek bude průměrně přes pět tisíc případů, včetně víkendů. Ve všední dny podle něj může počet nakažených přesáhnout až sedm tisíc.

„Nepřestávám se podivovat, proč je u nás proočkovanost tak nízká, nemyslím si, že by u nás lidé byli méně inteligentní nebo méně zodpovědní,“ řekl Dušek s odkazem na vyšší proočkovanost v drtivé většině ostatních států Evropy.

Reklama

Zdůraznil, že očkování je jediný způsob, jak ochránit českou společnost před další tragédií a přetížením nemocnic. „Očkování funguje, ale žádná vakcína nefunguje stoprocentně. Pravdou je, že očkovaný člověk se může nakazit, ta šance je nyní v Česku 25 procent,“ řekl Dušek. Nebezpečí podle něj roste se zvyšující se virovou zátěží.

Vakcinace podle něj chrání zejména před těžkým průběhem nemoci. Podle zatížení nemocnic a jednotek intenzivní péče se podle něj dá mluvit o devadesátiprocentní účinnosti vakcíny proti těžkému průběhu.

Současně vakcína pomáhá k vytvoření kolektivní imunity. A ta zase umožňuje lépe chránit lidi starší 65 let, v jejichž případě účinek vakcíny právě nyní výrazně klesá. I Dušek proto seniory vyzval k aplikaci posilující dávky.