skip to main content
Restart

COVID III spuštěn. OSVČ a firmy mohou konečně žádat o úvěr se státní zárukou

Několikatýdenní čekání je u konce. Po páteční notifikaci Evropské komise vláda v pondělí schválila záruční program COVID III. Živnostníci a firmy zasažení epidemií si tak od úterního rána konečně mohou říct o úvěry se státní zárukou.


Podnikatelům tuto možnost sice už poskytovaly předchozí vládní programy COVID I a II, ty se však příliš nepovedly. Na řadu skupin se totiž nevztahovaly, jako například na pražské podniky. Ke COVID III, jenž měl být původně spuštěn už na přelomu dubna a května, se proto upínaly zraky značné části byznysového prostředí.
Reklama

Stát na tento podpůrný nástroj, jenž má na rozdíl od svých předchůdců celorepublikovou působnost, vyčlenil 150 miliard korun. Jimi by měl zaručit úvěry u komerčních bank až v objemu 500 miliard.

O půjčku, z níž je možné hradit provozní náklady (mzdy, účty za energie, faktury), nikoli tedy investice, si mohou říct OSVČ i podniky do 500 zaměstnanců. Maximální výše poskytnutého úvěru bude 50 milionů korun, nejvyšší doba ručení pak tři roky.

„Program se bude realizovat jako portfoliová záruka pro komerční úvěrové instituce na provozní úvěry poskytnuté do konce roku 2020,“ přibližuje Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy.

„Výše ručení u jednotlivých úvěrů bude 90 procent jistiny pro podnikatele do 250 zaměstnanců a 80 procent pro podnikatele až s 500 zaměstnanci. Plnění ze záruky na krytí ztrát portfolia dané banky je omezeno na 30 procent celkové výše úvěrů,“ dodává náměstek.

A jakým způsobem mohou případní zájemci úvěr získat?

O podporu musí zažádat přímo komerční banku, jíž posléze záruku za půjčku vystaví Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Podrobnosti jsou k dispozici na stránkách ČMZRB.