Crestyl se poprvé odebral na nákupy za hranice. A vznikl z toho miliardový deal, který má developera zařadit mezi významné regionální hráče na středoevropském trhu.

Nebyl na to ale sám. Na akvizici polského rezidenčního developera Budimex Nieruchomości v hodnotě 8,5 miliardy korun se Crestyl podílí spolu s tamější investiční skupinou Cornerstone Partners, která patří mezi přední společnosti v oblasti správy investic do soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě.

„Společně s Crestylem chceme z firmy vybudovat významného hráče ve střední a východní Evropě jak v oblasti rezidenčních nemovitostí k prodeji, tak k pronájmu. Tato akvizice je prvním krokem k tomuto cíli,“ uvedl Paweł Dębowski, Managing Partner Cornerstone Partners.

Transakce platí za jeden z největších realitních obchodů ve střední a východní Evropě od vypuknutí koronavirové pandemie. Díky této expanzi navíc společnost Crestyl doplní své rozsáhlé aktivity v oblasti komerčního developmentu až o šestinásobek dosavadního ročního objemu prodeje rezidenčních nemovitostí.

„Jsme opravdu rádi, že se celou transakci podařilo úspěšně dokončit, a vstoupit tak na polský trh prostřednictvím tak solidní platformy, jakou je Budimex Nieruchomości. Jedná se o milník v evoluci Crestylu, stali jsme se klíčovým hráčem středoevropského trhu rezidenčních nemovitostí,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel společnosti Crestyl.

„Dlouhodobý výhled polského trhu s bydlením je velmi optimistický. I přes neustálý růst je zde počet bytů v přepočtu na obyvatele stále výrazně nižší, než kolik je průměr EU. Navíc je polský rezidenční sektor stále velmi roztříštěný a přináší nám tak obrovské příležitosti.“

K dokončení akvizice přispělo i uzavření dlouhodobého partnerství s jednou z největších společností poskytujících nájemní bydlení v Evropě, Heimstaden Bostad, která v České republice vlastní zhruba 43 tisíc bytů.

Ta během následujících pěti let odkoupí od Budimex Nieruchomości do svého vlastnictví 2500 nájemních bytů v hodnotě 7,8 miliardy korun, což představuje přibližně čtyřicet procent současného portfolia polského developera.

„Dnes oznámená transakce z nás v následujících letech udělá největšího soukromého pronajímatele bytů v Polsku. Získáme byty nejen ve Varšavě, ale také v Gdaňsku, Krakově, Vratislavi a v Poznani,“ komentuje transakci Stanislav Kubáček, šéf akvizičního týmu Heimstadenu pro střední a východní Evropu a Německo.

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

Společnost se bude podílet také na jejich designu, část z nich vybaví nábytkem a pro jejich nájemníky připraví další služby, jako jsou recepce, kavárny nebo obchody. Po dvou předchozích akvizicích v Polsku z tohoto roku se Heimstaden v oblasti nájemního bydlení stane lídrem na polském trhu.

Budimex Nieruchomości je jedním z předních polských rezidenčních developerů, jeho předchozí majitel Budimex SA je kotován na varšavské burze cenných papírů. Od svého vzniku v roce 1999 firma postavila více než 18 600 bytových jednotek v pěti velkých polských městech: Varšavě, Krakově, Poznani, Gdaňsku a Vratislavi.

Jen za loňský rok negativně ovlivněný epidemií koronaviru prodala téměř 1700 bytů a aktuálně má ve výstavbě devatenáct projektů. Budimex Nieruchomości má přibližně 150 zaměstnanců a vlastní majetek firmy dosahuje téměř 500 milionů euro.