21. 1. v 10:21, ledaže by to bylo o něco později, bylo odstartováno. Karel Janeček se svými kolegy spustil novou crowdfundingovou platformu Znesnáze21, jež má za cíl změnit dárcovství v Česku.
Výstřední miliardář, kterého jsme v aktuálním vydání žebříčku nejbohatších Čechů umístili s majetkem 2,8 miliardy korun na 79. místo, kompletně zafinancoval její vznik. Většina jeho bohatství pochází z výdělků algoritmického tradingu společnosti RSJ.
„Je to skvělá myšlenka a je báječné, že se ji podařilo zrealizovat. Hodně lidí chce pomáhat, ale administrativní i jiné překážky je často odradí,“ říká Janeček. Podle jeho slov lidé díky Znesnáze21 získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty.
Inovativní platforma je reakcí na trošku divoké a nepřehledné prostředí, v němž se v Česku sbírky zakládají a probíhají – často spontánně na Facebooku s podezřelými beneficienty. „Přinášíme možnost snadno založit bezpečnou a ověřenou sbírku podle zákonných parametrů v řádu desítek minut v jednoduchém a přehledném uživatelském prostředí,“ podotýká Čestmír Horký, který platformu Znesnáze21 řídí.
Na akci k jejímu spuštění ji přirovnal k jiným technologickým platformám, jako je Uber nebo Airbnb, přes které si snadno objednáváme ubytování nebo odvoz. „Věřím, že u nás bude stejně snadné sbírku založit a pak na ni přispět,“ říká Horký.
„Bude to postupně startovat. Kdybychom na konci roku měli 73 sbírek, bylo by to fantastické, ale i kdyby jich bylo 21, tak to bude taky skvělé,“ podotýká Janeček. V Česku se podle dostupných statistik ročně daruje 8,5 miliardy korun, z toho lehce přes půl miliardy ve veřejných sbírkách. V současné době je evidováno 1800 otevřených sbírek.
V úterý dopoledne se na Znesnáze21 slavnostně spustily první tři sbírky: na děti trpící cystickou fibrózou, pro pozůstalé po jedné z obětí střelby v ostravské Fakultní nemocnici a pro příbuzné patnáctiměsíční Olivie, která loni při tragické dopravní nehodě přišla o oba rodiče.
Janeček už od roku 2012 provozuje Nadační fond pomoci, který pomáhá obětem agrese, podvodu a nelogické byrokracie. Podle svých slov přispěl za tu dobu na jednotlivé sbírky „vyšší desítky milionů korun“.
Pokud se vám zdá, že se v článku vyskytuje příliš mnoho čísel 21 a 12, tak to není náhoda. Janeček je zejména číslem 21 posedlý, považuje ho za „totálně fascinující“ z matematického, psychologického či sociologického pohledu. „A navíc žijeme v 21. století a 21 je počet dnů, které člověk potřebuje k tomu, aby se naučil novou dovednost nebo se odnaučil nějaký zlozvyk. A v tomto případě je to zlozvyk lhostejnost,“ dodává Janeček.