Karel Janeček toho stihl a stále stíhá hodně. Založil společnost RSJ, z níž se vyklubal jeden z největších hráčů na poli takzvaného market-makingu na světě a která mu přinesla pohádkové jmění. Vymyslel nový volební systém s více hlasy a z vlastních peněz (stamiliony korun) rozjel největší tuzemský startupový inkubátor UP21.

Čtěte také: Počítáme s úspěchem každé naší firmy, říká manažer Komárkova VC fondu

„Nikdy nemůžete postihnout všechny oblasti, a tak je logické vybudovat místo, kam se budou hlásit lidé se skvělými novými nápady. UP21 v tomto smyslu plní strategickou funkci, ačkoli se v něm osobně neangažuji,“ říká pětačtyřicetiletý matematik, kterému mimo jiné učarovaly i kryptoměny.

Sám investoval několik milionů korun do bitcoinu, malou část se ziskem prodal a uvažuje i o nákupu dalších digitálních měn. „Na kryptoměnách mě velmi přitahuje jejich filozofie, decentralizace a nezfalšovatelnost záznamů blockchainu. Obecně si myslím, že představují velmi zajímavou investici, leč rizikovou,“ vysvětluje.

Podle Janečka existuje také nemalá šance, že kryptoměny plně nahradí měny státní a stanou se plošně užívaným platidlem. Vše prý závisí na tom, zda úspěšně projdeme sociálními, ekologickými a technologickými změnami, které nás čekají.

„Musíme zvládnout společenské změny a zároveň pohlídat, aby se proti nám neobrátily technologie. Riziko, že umělá inteligence by mohla být zneužita, tady nepochybně je, ale nebojím se,“ tvrdí Janeček a dodává, že jednou z nejdůležitějších pojistek je zavést správné principy a hodnoty, které bude umělá inteligence následovat. Sám se tím zabývá ve svém projektu Hodnoty 21.

Oblíbenou jednadvacítku má v názvu i další Janečkův počin, Pilot 21, který vyrábí letecké simulátory. Ani v tomto případě se nejedná o „pouhý“ nápad, jak něco vydělat.

„Věřím, že tolik známý obrázek aut brázdících asfalt zanikne a silniční doprava se postupně přesune do vzduchu,“ říká se vší vážností člověk, který se standardní představě o investorovi zkrátka zcela vymyká.

Kde má Karel Janeček uloženou většinu peněz? Jak chce monetizovat inkubátor UP21? A proč investuje miliony korun do tělocvičen? Nejen to se dozvíte v rozhovoru výše. Všechny naše podcasty naleznete na jednom místě ZDE.

Foto: Ondřej Kuchovský