skip to main content
Breaking News

ČSA a Smarwings si mohou navzájem odpustit dluhy. Jde o desítky milionů

Letecké společnosti ČSA a Smartwings si mohou společně odmazat část vzájemných dluhů. U každého jde o pohledávky za téměř 72 milionů korun. Jako předběžné opatření to v rámci insolvenčního řízení s ČSA nařídil Městský soud v Praze. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Smartwings a ČSA jsou součástí letecké skupiny Smartwings Group.

Bez povolení soudu by vzájemné započtení pohledávek, tedy jejich odmazání, nebylo možné. Soud návrhu Smartwings vyhověl, protože je podle jeho odůvodnění spolupráce obou firem z jedné letecké skupiny pro obě přínosná.

Reklama

Návrh navazoval na jinou žádost Smartwings, které insolvenčnímu soudu v minulém týdnu podaly návrh na soudní reorganizaci ČSA. Aerolinky tak chtěly předejít situaci, při které by ČSA přišly o právo vytvořit vlastní restrukturalizační plán.

Reklama

Dluhy ČSA vůči Smartwings jsou celkově zřejmě vyšší. Smartwings se do insolvenčního řízení přihlásily s pohledávkami celkem za více než 350 milionů korun.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize musely zrušit velké množství spojů. Městský soud v Praze v březnu vyhlásil úpadek ČSA na návrh dopravce, ve kterém ČSA uváděly celkové dluhy 1,8 miliardy korun. Přes miliardu korun z toho podle návrhu tvoří dluh vůči cestujícím za zrušené lety.

Pro podnik bude klíčová schůze věřitelů, která se má konat ve druhém červnovém týdnu po posouzení všech přihlášených pohledávek do insolvenčního řízení. Provoz aerolinek i přes úpadek zatím nadále pokračuje.

Reklama
Reklama