skip to main content
Breaking News

ČSA se chystají propustit všech 430 zaměstnanců, provoz ale nezastavují

2 minuty čtení

České aerolinie se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.

ČSA provoz nezastavují, chystají restrukturalizaci k záchraně firmy, řekla dnes mluvčí firmy Vladimíra Dufková. Záměr hromadného propouštění je právě součástí restrukturalizace. Podle podniku však jde jen o záměr a nemusí to znamenat propuštění všech zaměstnanců.

Reklama

Leteckou společnost zasáhly dopady epidemie koronaviru, se státní pomocí přitom počítat nemůže. Aerolinky jsou pod ochranným moratoriem před věřiteli, které vyprší na konci února.

Aerolinky dál počítají se všemi plánovanými lety podle stávajících letových řádů. S ohledem na vývoj epidemiologické situace v jednotlivých zemích také počítají s obnovením některých linek. „ČSA budou i nadále operovat své lety v maximálně úsporném režimu s ohledem na situaci na trhu,“ uvedla mluvčí.

Reklama

Letecká skupina Smartwings, jejíž jsou České aerolinie součástí, požádala počátkem února stát o pomoc 1,1 miliardy korun pro ČSA. Bez pomoci státu podle Smartwings čeká ČSA insolvenční řízení, protože firma nemá nárok na pomoc z programu Covid Plus.

Smartwings už dříve vládu vyzvaly také k vytvoření kompenzačního programu pro letectví, z nějž by čerpaly zřejmě jako jediní právě Smartwings a ČSA. Kompenzace měly podle spolumajitele skupiny Jiřího Šimáněho pokrýt zrušené lety během nouzového stavu na jaře loňského roku, skupina náhradu vyčíslila na zhruba půl miliardy korun.

ČSA podle Šimáněho loni zaznamenaly ztrátu asi 1,5 miliardy korun. Vedle toho nemají leasingovou společnost, která by je podpořila tak, jak se to stalo v případě Smartwings, uvedl Šimáně. Případný úpadek a insolvenční řízení může postihnout i klienty ČSA, kteří u společnosti nakoupili letenky za miliardu korun a dosud je nevyužili.

Reklama
Reklama