Je známá svou zálibou v knihách a nadšením pro nejrůznější knižní spolky a kluby. Čtení patří k jejím největším radostem a zohledňuje to i v oficiálních aktivitách, jimž se v nekonečné řadě svých povinností manželky příštího krále věnuje.

Její královská výsost Camilla, vévodkyně z Cornwallu, je patronkou řady britských i mezinárodních literárních společností, a je patronkou mimořádně aktivní.

Účastní se autorských čtení i představení nových knižních titulů, má ráda literární festivaly a pravidelně navštěvuje britské městské, univerzitní i komunitní knihovny, školní besedy se studenty, s literáty i teoretiky literatury.

Nedávno například podpořila i online výpůjčky knih pro nejmladší děti, které uvázly v karanténě kvůli koronavirové pandemii a nemají přístup ke knížkám v kamenných knihovnách.

V rámci podpory instituce Book Trust zase vévodkyně Camilla pravidelně vybírá knihy, které by si podle ní měli přečíst děti i mladí lidé z celého světa – třeba ty, které se týkají moderní i vzdálenější historie.

Před časem ovšem na oficiálním twitteru Clarence House začala i se svým vlastním knižním klubem. První díl vydala letos o Velikonocích, od té doby jej aktualizuje – a setkává se s radostnými ohlasy. Vévodkyně se pravidelně se svými followery dělí o to, co právě čte, a které knihy by doporučila i ostatním.

Pokud čekáte nějakou oficiální monarchistickou nudu, budete možná volbou čtiva překvapeni. Vévodkyně z Cornwallu je zapálená čtenářka a její výběry pravidelně potvrzují, že čte doslova všechno. Od literatury faktu a vědeckých spisů až po beletrii, detektivky, romantickou literaturu pro ženy nebo humoristické romány.

A ráda má také poezii, jak nedávno také dokázala, když veřejně podpořila projekt, který spojuje školní děti se seniory, aby spolu četli básně.

A protože se okolní svět nejspíš a podle všeho stále víc přibližuje totálnímu lockdownu a odpoledne jsou sychravá a temná, napadlo nás, že by pár královských knižních tipů možná zaujalo a pobavilo i vás.

Vítejte tedy v královském knižním klubu.

A vévodkyně má smysl pro humor. „Je mi potěšením sdílet s vámi některé ze svých oblíbených knih z poslední doby,“ píše Camilla, vévodkyně z Cornwallu, na svém Twitteru, „v současnosti by se některé z nich asi daly označit jako plážové čtení, já ale věřím, že člověku v dnešní době naopak poskytnou tak potřebnou a vítanou dávku eskapismu,“ dodává ve svém knižním klubu.

Co tedy četla vévodkyně Camilla letos v létě? Tady je seznam.

Jak vidíte, žánry jsou pestré. Historie, romantika, kriminální thriller i viktoriánské drama…Přečtete si pětici knižních titulů s osobním doporučením vévodkyně: